Haberler

30 Nisan 2021

TİKA’nın Erenler Sofrası Afganistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Erenler Sofrası Ramazan programı kapsamında Afganistan'ın kuzey bölgesindeki vilayetlerinde ihtiyaç sahibi 1.400 aileye gıda paketi dağıtıldı.

TİKA, her sene olduğu gibi bu Ramazan ayında da Afganistan’daki ihtiyaç sahibi aileleri unutmadı. 2021 yılında Erenler Sofrası adı altında başlattığı yardımlarını Afganistan’ın kuzeyindeki dokuz vilayete ulaştırdı.

Afganistan’ın kuzey bölge vilayetlerinde iç çatışmalar ve kuraklık nedeniyle evlerini terk edip şehir merkezlerine sığınan ve zor şartlar altında yaşamlarını sürdüren ihtiyaç sahibi ailelere TİKA tarafından temin edilen gıda paketleri dağıtılmaya devam ediliyor.

Afganistan’ın kuzeyinde, Badahşan’dan Faryab’a kadar uzanan birçok bölgede, içlerinde 50 kg un, 10 kilo pirinç, 5 litre sıvı yağ, barbunya, salça ve tuz gibi gıda malzemeleri bulunan paketler Ramazan ayının ilk günlerinden itibaren ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

TİKA’nın Afganistan’daki Erenler Sofrası dağıtım programı Mezar-ı Şerif şehrinde düzenlenen tören ile devam etti.

Törene T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Belh Vilayeti İl Şura Başkanı Dr. Muhammed Afzal Hadid, Belh Vilayeti’nin idarecileri ve basın mensupları katıldı.

T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye'nin tüm kurumlarıyla Afganistan halkının yanında yer aldığını ifade etti. Turgut, TİKA’nın Erenler Sofrası programı hakkında bilgi verirken “Eren, sofrası ve hanesi açık olandır” dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz törende yaptığı konuşmasında, TİKA’nın Afganistan dağıtım programlarının Mezar-ı Şerif, Kabil ve Herat ofisleri aracılığıyla 34 vilayeti kapsadığının altını çizdi. Yorulmaz “TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti olarak iyilikte ve yardımda hep sizler ile birlikte olacağız. Şatlar ne kadar zor olursa olsun sizinle birlikte olmaya, birlikte iyiliğe koşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Belh İl Şura Başkanı Dr. Afzal Hadid, TİKA’nın yaptığı insani yardımlardan dolayı sonsuz şükranlarını sunarak iki ülke arasındaki tarihi bağın çok eskilere dayandığını ifade etti. Tören ramazan gıda yardımı kolilerinin dağıtımıyla sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Gürcistan'da Çocuk Destek Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Batum’da kimsesiz çocuklar için çocuk destek merkezin açılışını gerçekleştirdi. Batum’da, donanımı, tadilatı ve ekipman desteği TİKA tarafından sağlanan Gürcistan'daki İalkani Derneğine ait "Çocuklar için Yatılı ve Gündüz Evi"...