Haberler

03 Temmuz 2016

Erbilli Yetim Çocuklar TİKA'nın İftarında Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Irak’ın Erbil kentindeki 300 aileye iftar yemeği verdi. İftara Erbil’deki yetimhanelerde kalan 4 yaş ile 22 yaş aralığı çocuklar da katıldı.

İftar yemeğine Erbil Valisi Nevzat Hadi, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, TİKA yetkilileri ve çok sayıda milletvekili katıldı.

TİKA İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Zülküf Oruç, iftar yemeğinden sonra yaptığı konuşmada, “Irak’taki insani kriz meydana geldiğinden bu yana Türkiye farklı kurumlarıyla buradaki insanlara destek veriyor. Bu kurumların arasında TİKA da yer alıyor. 54 ülkede temsilciliğimiz var ve 140 ülkede projelere imza atmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Hedeflerinin faaliyet gösterdikleri ülkelerin refah ve istikrarına katkıda bulunmak olduğunu dile getiren Oruç, “TİKA, Irak’ın birçok şehrinde hususen Erbil’de faaliyetlere devam ediyor. Ülkenin istikrarına katkı sunmaya devam ediyor.” dedi.

Erbil Valisi: “Türkiye’nin yardımları çok farklı”

Erbil Valisi Hadi de Türkiye’nin saygın kurumları arasında yer alan TİKA’nın bölgedeki faaliyet ve hizmetlerinden son derece memnun oldukları söyledi. Hadi, “TİKA’ya Irak’ın genelinde ve özellikle Irak Kürt Özerk Bölgesi’nde yaptıkları yardım faaliyetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bölge, askeri, siyasi, ekonomik ve güvenlik açısından krizler içerisindedir. Bu yüzden birçok uluslararası yardım kuruluşları yardımlarını sunuyor ancak Türkiye’nin bu yardımları daha çok etkindir.” dedi.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ise TİKA’nın bölgedeki faaliyetlerinden bahsederek şunları kaydetti: “TİKA, mübarek ramazan ayında, Duhok’tan Erbil’e, Kerkük’ten Süleymaniye’ye kadar tüm bölgedeki halklara herhangi bir ırk ve din ayrımı yapmadan yardımları sunmaya devam ediyor. Bölgedeki faaliyetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Türkiye olarak bu zor süreçte bölgedeki halka destek çıkmaya çalışıyoruz. Irak Kürt Özerk Bölgesi’nin istikrarı ve güvenliği bizim için de önemlidir.” Etkinlik, çocuklara bayramlık kıyafet ve oyuncak dağıtılmasıyla son buldu.

Sonraki Haber

Romanya'da TİKA İftarı Din Adamları ve Bürokratları Biraraya Getirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Romanya Müslümanları Müftülüğü işbirliğinde Romanya'nın başkenti Bükreş'te iftar programı düzenlendi.  TİKA, faaliyet gösterdiği coğprafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Romanya genelinde önemli projelere imza...