Haberler

10 Mayıs 2016

Erbil’ de Huzurevi’ne Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde bulunan Yaşlılar ve Engelliler Huzurevi’ne donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Kuzey Irak Erbil kentindeki huzurevine mobilya ve temel ihtiyaç malzemesi yardımında bulundu. Kuzey Irak Çalışma Bakanlığı’na bağlı “Erbil Huzurevi”, yaklaşık 80 yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara ev sahipliği yapıyor. Huzurevi’nde hareket güçlüğü çeken yaşlılarda bulunuyor.

TİKA tarafından, hareket güçlüğü çeken hasta ve bakıma muhtaç yaşlılara daha kaliteli hizmet sunulması amacıyla fonksiyonel hasta yatakları, normal karyola, yatak, dolap, yorgan, yastık, nevresim takımları, havlu, temizlik malzemeleri temin edilerek törenle yetkililere teslim edildi. Temin edilen malzemelerin teslimi dolayısıyla huzurevinde düzenlenen törene IKBY Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Havdiyani, Erbil Valisi Nevzat Hadi,  Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş ve Erbil Milletvekilleri, yerel ve uluslararası basın kuruluşları katıldı.

Türkiye'ye yardımları dolayısıyla teşekkür eden Havdiyani, 'Bilindiği gibi Kuzey Irak bölgesi ekonomik bir krizden geçiyor. Bakanlığımızın imkanları oldukça azaldı ve ihtiyaçlara cevap veremiyoruz. Böyle bir süreçte yardım yapılmış olması bizim için önemli.' diye konuştu.

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu İnam da bölgedeki yardım ihtiyacının IKBY yetkilileri tarafından Türkiye hükümetine iletildiğini belirterek şunları kaydetti: 'Eksikleri tespit edip TİKA ile iletişime geçtik. Sağ olsun TİKA ilgi gösterdi ve buranın bazı fiziki ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yardımda bulundu. Bugün gelen yardımlar çok önemli. Çok kapsamlı bir yardım paketi geldi. İhtiyaçların büyük bir bölümü giderilmiş vaziyette.”

IKBY'deki ekonomik krize dikkati çeken Erbil Valisi Hadi ise 'Yaşadığımız bu sıkıntılı günlerde yapılan yardımlar nedeniyle Türkiye hükümeti ve TİKA'ya çok teşekkür ediyoruz. Sığınmacılara yönelik uluslararası yardımlar üzerimizdeki yükü hafifletiyor.' ifadelerini kullandı.

TİKA Başkan Danışmanı Kolabaş da yardımların din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin Irak'taki tüm unsurlara ulaştırıldığını ve TİKA'nın bu anlamda büyük bir sorumluluk üstlendiğini kaydetti. Kolabaş, Erbil Huzurevi'nde Kürt, Türkmen, Arap, Asuri, Müslüman ve Hristiyan gibi farklı dini ve etnik kökenden insanların kaldığını sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gazze’ye Tıbbi Malzeme Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2014 Gazze Savaşı’nda yaralanan sivillerin muayenelerinde kullanılmak üzere temin edilen tıbbi malzemeleri Gazze’ye ulaştırdı. 2014 Gazze Savaşı sırasında binlerce sivil yaralanmış ve engelli hale gelmişti. TİKA, Gazze halkının...