Haberler

10 Mayıs 2016

TİKA’dan Gazze’ye Tıbbi Malzeme Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2014 Gazze Savaşı’nda yaralanan sivillerin muayenelerinde kullanılmak üzere temin edilen tıbbi malzemeleri Gazze’ye ulaştırdı.

2014 Gazze Savaşı sırasında binlerce sivil yaralanmış ve engelli hale gelmişti. TİKA, Gazze halkının yaralarını sarmak için çalışmalara zaman kaybetmeden başladı ve Yeryüzü Doktorları Derneği işbirliğinde Gazze İslam Üniversitesi Fizyoterapi Eğitim Laboratuvarının kurulumunu tamamladı. Projenin hayata geçmesiyle birlikte Gazze halkı kendi fizyoterapistlerini yetiştirmeye başladı.

Söz konusu projenin üçüncü aşamasında, evlerinden çıkamayan yaralı ve engelli Gazzeli sivillerin tedavilerinde ve pansumanlarında kullanılmak üzere temin edilen tıbbi malzemeler, Gazze Şeridi’ne ulaştırıldı ve Yeryüzü Doktorları Derneği’ne teslim edildi. Teslim edilen tıbbi malzemelerin 400 hastanın tedavisinde kullanılması hedefleniyor.

TİKA Filistin Program Koordinasyon Ofisi Koordinatör Yardımcısı Salih Yürç, yaptığı açıklamada, "TİKA ve Yeryüzü Doktorları işbirliğinde Gazze Üniversitesi'ne fizyoterapi laboratuvarı kurulumunu tamamladık. Projenin 3'üncü aşamasında Gazze savaşında engelli hale gelen veya yaralanan sivillerin evde bakım hizmetlerinde kullanılmak üzere temin ettiğimiz ilaçların teslimini gerçekleştiriyoruz." dedi.

Yakın zamanda Gazze'ye ilaç yardımları ve iki de ambulans göndereceklerini belirten Yürç, Türk halkının Gazze'ye ve Filistin halkına olan ilgisinin, Filistinlilerin de Türkiye'ye olan teveccühünün farkında olduklarını ve bu bilinçle projelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Proje kapsamında temin edilecek iki adet mobil klinik sayesinde Evde Bakım Hizmetleri Gazze Şeridi’nin tüm şehirlerine ulaştırılmış olacak.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’da Tarım Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın yedi büyük belediyesinden biri olan ve ekonomisinde tarım alanında öncü sektörlerden biri olduğu Gilan Belediyesi’nde 40 çiftçiye tarım makineleri sağlandı. Uygun iklim şartları ve tarıma elverişli...