Haberler

08 Ocak 2014

Eba'dan Gazze'deki İrade Projesine Ödül

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı desteğiyle Gazze’de hayata geçirilen Gazze-Savaş Engellileri Rehabilitasyon Projesi (İrade), EBA tarafından 2013 En İyi Filistin Projesi seçildi.

TİKA desteğiyle Gazze’de hayata geçirilen Gazze-Savaş Engellileri Rehabilitasyon Projesi (İrade), Avrupa İşadamları Birliği (EBA) tarafından 2013 En İyi Filistin Projesi ödülüne layık görüldü. EBA tarafından “Bilim ve Eğitim” adı altında düzenlenen program kapsamında Gazze İslam Üniversitesi’ne 2013’ün en iyileri dalında 3 ödül verildi. İngiltere’nin Oxford kentinde düzenlenen törende ödülü, Gazze İslam Üniversitesi’nin Rektörü Kemaleyn Şaas ile Mütevelli Heyeti Başkanı Cema El-Hudari aldı.

Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Hudari, törende yaptığı açıklamada, Gazze İslam Üniversitesi’nin, 2013’ün En İyi Filistin Üniversitesi, En İyi Üniversite Yönetimi ve En İyi Filistin Projesi ödülünü almaya hak kazandığını ifade etti. Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Hudari, Gazze İslam Üniversitesi tarafından iki yıl önce başlatılan ve TİKA’nın destek olduğu İrade projesinin, savaş mağdurlarına umut aşıladığını belirterek, projenin insani ve medeni bir çalışma olduğunu vurguladı.

Gazze-Savaş Engellileri Rehabilitasyon Projesi’nin, savaş mağdurlarına bir şeyler üretebilme ve seçkin eserler meydana getirebilme imkanı sağladığına değinen Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Hudari, “EBA’nın bu ödülünün projeye olumlu katkıları oluyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) sağlayacağı katkı, proje kapsamındaki çalışmalar için yeni bir teşvik olacak. Bu ödül, projeyi başından beri destekleyen TİKA’nın da savaş mağdurlarına yönelik yardımlarına devam etmesi yönünde bir mesaj niteliği taşıyor” dedi.

TİKA’nın katkılarıyla iki yıl önce başlatılan proje kapsamında, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıda sakatlanan kişilere akademik ve mesleki eğitim veriliyor. Akademi programında bankacılık ve finans, psikolojik destek ve rehabilitasyon, bilgisayar ve mobil cihazların bakımı ile grafik tasarım yer alırken, mesleki programda marangozluk, cam-seramik işçiliği, çömlekçilik, ahşap boyama ve ciltçilik gibi meslekler bulunuyor.

Sonraki Haber

Sri Lanka'da Faaliyetlere Devam Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından 2013 yılı Eylül ayında temelleri atılan 100 haneli Türkiye Sri Lanka Dostluk Köyü’nün inşaat çalışmaları devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, TİKA tarafından 2013 yılı Eylül ayında...