Haberler

09 Ocak 2014

Sri Lanka'da Faaliyetlere Devam Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından 2013 yılı Eylül ayında temelleri atılan 100 haneli Türkiye Sri Lanka Dostluk Köyü’nün inşaat çalışmaları devam ediyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, TİKA tarafından 2013 yılı Eylül ayında temelleri atılan Türkiye Sri Lanka Dostluk Köyü’nün inşaat çalışmaları sürdürülüyor. Öte yandan aynı bölgede, daha önce bilgisayar desteği verilen eğitim merkezine sanayi tipi dikiş makineleri verilerek, inşa edilecek köye yerleşen halk için teknik eğitim imkânları genişletiliyor. Bu kapsamda, TİKA tarafından, Sri Lanka’da iç savaştan etkilenen ve 23 yıldır ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan kamplarda zor koşullarda yaşamlarını sürdüren Sri Lankalı Müslümanların, barınma ve içme suyuna ulaşımlarının yanı sıra, nitelikli işgücüne sahip olarak, iç savaştan önceki yaşamlarına tekrar kavuşmaları sağlanıyor.

TİKA ile Mesken ve Doğal Kaynakları Geliştirme Kuruluşu işbirliğinde Sri Lanka’nın kuzeyi Mannar’da başlatılan 100 haneli köyün inşaatları hızla devam ediyor. TİKA desteği ile faaliyetlerini farklı sektörlere yaymaya çalışan Ulusal Gençlik Konseyi Eğitim Merkezi’ne yapılan eğitim altyapı desteği de sürdürülüyor. Bölgede, endüstriyel dikişin önemli bir iş alanı olması sebebiyle, TİKA tarafından söz konusu eğitim merkezine, endüstriyel ve ev kullanımına uygun dikiş makineleri temin edildi. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle eğitim merkezinde dikiş eğitimi alan kadınların ev ve ülke ekonomisine olan katkılarının artması bekleniyor.

Sri Lanka’nın kuzeyinde yaşayan yaklaşık 22 bin Müslüman aile, yaşanan iç savaştan dolayı evsiz kalmıştı. İç savaş boyunca birçok ev yıkılmış ve bölgenin altyapısı önemli ölçüde zarar görmüştü. Faaliyet gösterdiği ülkelere birçok alanda önemli katkılar sunan TİKA, Sri Lanka’da da çalışmalarına devam ediyor.

Sonraki Haber

Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesine Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Makedonya’da uygulanan Adalet Kurumları Kurumsal Kapasite Geliştirme Programları kapsamında Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesine Teknik Donanım Desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından Makedonya’da uygulanan Adalet Kurumları Kurumsal Kapasite Geliştirme Programları kapsamında,...