Haberler

03 Ekim 2020

Dost ve Kardeş Ülke Azerbaycan’a TİKA’dan İlk Yardım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ermenistan silahlı birliklerinin çatışma bölgesindeki saldırılarında yaralanan sivillere ve ihtiyaç duyulması halinde Azerbaycan topraklarını savunan askerlere  Azerbaycan Kızılayı (Kızıl Aypara Cemiyeti) ile işbirliğinde 500 adet İlk Yardım Çantası gönderdi. 

TİKA tarafından cephe bölgesinde yaralananlara ve acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyanlara ilk yardım sağlanması için acil yardım malzemelerinden oluşan “İlk Yardım Çantaları” hazırlandı. 500 adet “İlk Yardım Çantası” Azerbaycan Kızılay Cemiyetine teslim edildi. Cephe hattına gönderilen ilk yardım çantaları ile Azerbaycan Kızılay Cemiyetinin gönüllüleri Terter, Ağdam, Fizuli, Daşkesen, Naftalan ve Goranboy bölgelerinde yaralanan sivil vatandaşlara ve gerektiğinde askerlere ilk yardım hizmeti verecek.

Azerbaycan ile tarihte olduğu gibi, bugün de dünyada başka bir örneği bulunmayan kardeşlik ve dostluk bağları bulunan Türkiye’nin, Karabağ konusundaki haklı davasında en büyük desteği devam ediyor. Topraklarının %20’ni işgal altında tutan Ermenistan ile son dönemlerde cephe hattında yaşanan çatışmalarda Ülkemiz Azerbaycan’ın her türlü yanında olduğunu en üst düzeyde beyan etti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “İşgal altındaki topraklarını kurtarma ve vatanlarını koruma mücadelelerinde, Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız” sözleri bunun en büyük örneğini temsil ediyor.

Son yıllarda cephe hattında yaşanan Ermenistan’ın provokatif saldırıları nedeniyle geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’ın vatan topraklarının işgalden kurtarılması için operasyonlara başlandı. Artan gerilim sonunda 27 Eylül tarihinde Azerbaycan, uzun süredir Ermeni işgalindeki toprakların geri alınması için harekete geçti. Başarılı askeri operasyonlarla Ermenistan silahlı birliklerini ciddi anlamda yenilgiye uğratan Azerbaycan ordusu işgal altındaki çok yerleşim merkezlerini ve stratejik yükseklikleri geri almaya başardı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan’da Tohumculuğun Geliştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından uygulanan “Kırgızistan'da Tohumculuğun Geliştirilmesine Destek Projesi” kapsamında temin edilen kışlık buğday, mısır ve fasulye tohumları Kırgız Cumhuriyeti Tarım, Gıda ve Arazi Islahı Bakanlığı Tarım Bitkileri İnceleme Departmanı’na teslim...