Haberler

05 Ekim 2020

TİKA’dan Kırgızistan’da Tohumculuğun Geliştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından uygulanan “Kırgızistan'da Tohumculuğun Geliştirilmesine Destek Projesi kapsamında temin edilen kışlık buğday, mısır ve fasulye tohumları Kırgız Cumhuriyeti Tarım, Gıda ve Arazi Islahı Bakanlığı Tarım Bitkileri İnceleme Departmanı’na teslim edildi.

Hem gıda hem de geçim kaynaklarının salgın nedeniyle risk altında olduğu pandemi döneminde TİKA, etkilenen grupları korumak ve pandeminin gıda sistemi üzerindeki etkilerini hafifletmek için yürüttüğü çeşitli tarım projeleri ile ülkelerin bu konudaki mücadelelerine destek olmayı sürdürüyor.

Yürütülen proje ile pandeminin Kırgızistan ekonomisine ve tarım sektörüne verdiği olumsuz etkileri göz önüne alan TİKA, Kırgız Cumhuriyeti Tarım, Gıda ve Arazi Islahı Bakanlığı Tarım Ürünleri İnceleme Departmanı’na; Bişkek, Talas ve Batken şehirlerindeki uygulama tarlalarına ekilmek üzere 5.000 kg kışlık buğday, 400 kg mısır, 400 kg fasulye tohumu desteği sağladı.

Teslim törenine Kırgız Cumhuriyeti Tarım, Gıda ve Arazi Islahı Bakan Yardımcısı Canıbek Kerimaliyev, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta katıldı.

Kırgız Cumhuriyeti Tarım, Gıda ve Arazi Islahı Bakan Yardımcısı Canıbek Kerimaliyev konuşmasında, verilen destek için Türk halkına teşekkür ederek verilen desteğin gerçek kardeşliğin göstergesi olduğunun altını çizdi. Kerimaliyev, ayrıca geçen sene yapılan Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantılarında alınan kararlar çerçevesinde Türkiye ile tarım alanında işbirliğini sürdüreceklerini dile getirdi.

T.C. Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat konuşmasında, Türkiye olarak her zaman Kırgız halkının yanında olduklarını belirterek, söz konusu desteğin tarım alanında yapılan iş birliğinin küçük ama önemli bir parçası olduğunu ifade etti.  

TİKA Koordinatörü Osman Usta ise, Kovid-19 salgınının her ülkeye tarımın, toprağın ve gıda üretiminin önemini hatırlattığını kaydetti. Usta, seyahat kısıtlamalarıyla birlikte ithalat hareketlerinde yaşanan daralma sonucunda tarım ürünlerinde arz yetersizliğinin yaşandığını, bunun da fahiş fiyat artışlarına sebebiyet verdiğini kaydederek, TİKA olarak dost ve kardeş ülke Kırgızistan’a bu alandaki yaralarını sarmalarına bir katkı olarak tohum desteği verdiklerini dile getirdi.

Proje sayesinde, üretimden elde edilecek tohumlukların üreticilere dağıtılarak ülkede yetiştirilen genel tüketime uygun ürünlerde kesinti olmaması, aynı zamanda kırılgan kitlenin üretime yönlendirilmesi ile tarım alanlarının daha etkin şekilde kullanılarak, muhtemel bir gıda krizinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Batı Afrika Ülkesi Sierra Leone’de 1000 Aileye Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sierra Leone Cumhurbaşkanı’nın eşi Fatima Maada Bio’nun idaresindeki “Gıda Sepeti Projesi” çerçevesinde, ihtiyaç sahibi 1000 aileye gıda desteğinde bulundu. Destek kapsamında 25 ton pirinç, 25 ton şeker, 5...