Haberler

08 Kasım 2016

Dakka Merkez Politeknik Enstitüsü’ne Modern Bilgisayar Laboratuvarı

Bangladeş Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Dakka’da faaliyet gösteren Dakka Merkez Politeknik Enstitüsü’nün ihtiyaç duyduğu modern bilgisayar laboratuvarı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kuruldu.

TİKA tarafından Dakka Merkez Politeknik Enstitüsü’nün modern bilgisayar laboratuvarına kavuşması için ihtiyaç duyulan bilgisayarlar, projektörler, yazıcı vb. ekipmanlar sağlandı.

Kurulan modern bilgisayar laboratuvarı ağırlıklı olarak bilgisayar teknolojileri bölümündeki öğrencilerin eğitimine katkı sağlayacak olmakla birlikte, diğer bölümlerde eğitim gören öğrencilerin de internete erişimi açısından büyük önem arz ediyor.

2006 yılında kurulan Dakka Merkez Politeknik Enstitüsü’nde inşaat teknolojileri bölümünde 99, bilgisayar teknolojileri bölümünde 44, elektrik teknolojileri bölümünde 120, elektronik teknolojileri bölümünde 8 ve telekomünikasyon teknolojileri bölümünde 4 olmak üzere 275 öğrenci eğitim görüyor.

Eğitim siteminin 5+5+2 olarak uygulandığı Bangladeş Halk Cumhuriyeti’nde politeknik enstitüleri oldukça rağbet görüyor.

Ortaokuldan sonra öğrenci kabul eden politeknik enstitüleri, lise eğitimin yanı sıra ön lisans eğitimini de karşılamış oluyor. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan dar gelirli ailelerden gelen öğrencilerin rağbet ettiği politeknik enstitülerinden mezun olanların iş bulma imkânları mevcut. Özellikle devlet kurumlarını tercih eden politeknik enstitüsü mezunları, mezuniyet sonrası gelir elde etmiş olmakla birlikte, kamu kurumlarında yükselme imkânı bulamıyor.

Bangladeş’te halen 100’den fazla politeknik enstitüsü bulunuyor. Üniversite eğitimine erişimi kısıtlı olan öğrenciler, lise ile ön lisans eğitimini birleştirerek kısa yoldan gelir elde etme imkânına kavuşuyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ukrayna Diplomasi Akademisine Çok Amaçlı İnteraktif Sınıf

Ukrayna kurum ve kuruluşlarının kapasitelerinin artırılması kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Ukrayna Diplomasi Akademisinde çok amaçlı interaktif sınıf faaliyete geçti. TİKA ile Ukrayna Diplomasi Akademisi arasındaki işbirliği çerçevesinde TİKA tarafından tadilat ve...