Haberler

19 Ekim 2020

Cibutili Kadınların Güçlendirilmesine TİKA’dan Destek

Cibuti 7. Semt Kadınları Meslek Edindirme Projesi’nin ilk aşaması olan “Terzilik Mesleki Eğitim Modülü”, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti’de başlatıldı.

JACO Kadınları Güçlendirme Derneği’nin başkent Cibuti'nin 7. Semti'nde yaşayan işsiz ve yoksul kadınların yararına dikiş makinesi talep etmesi üzerine TİKA ve Cibuti Kadın ve Aile Bakanlığı işbirliğinde proje başlatılmıştı. Proje kapsamında, CASAF (Balbala) Kadın Meslek Edindirme Merkezi’nde 30 kadının terzilik ve dikiş konusunda temel eğitim almaları ve eğitimde başarılı olan kadınlara TİKA tarafından dikiş makinesi temin edilmesi öngörülüyor.

Projenin ilk etabı olan terzilik mesleki eğitim modülü, 18.10.2020 tarihinde CASAF (Balbala) Kadın Meslek Edindirme Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ile başlatıldı.

Törene, TİKA Cibuti Program Koordinatörü Kutluhan Yücel, CASAF Müdürü Nima Yonis Hoch ve Jaco Derneği Başkanı Djima Djama Robleh, proje faydalanıcısı kadınlar ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Törende açılış konuşması yapan CASAF Müdürü Nima Yonis Hoch; “TİKA’ya, Cibutili kadınlara vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Proje ortağımız TİKA daha önce verdiği desteklerle uzun yıllardan beri kurumumuzun yanında oldu. Proje kapsamında düzenlendiğimiz mesleki eğitime verdiği malzeme desteğiyle büyük katkı sağladı. Katılımcı kadınların bu projeden büyük fayda sağlayacaklarına eminim.” dedi.

TİKA Koordinatörü Kutluhan Yücel yaptığı ise yaptığı konuşmada, projenin hem teknik anlamda katılımcı kadınların desteklenmesinin hem de kadınların güçlendirilmesinden sorumlu kuruluşlar ile yapılan işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Yücel, mesleki eğitime yaptıkları malzeme desteğinin yanında, ikinci aşamada, eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılara dikiş makinesi temin etmeyi planladıklarını ve başarılı olanları desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.  

Cibuti 7. Semt Kadınları Meslek Edindirme Projesi

Projenin ilk aşamasını oluşturan Terzilik Mesleki Eğitim Modülü kapsamında Cibutili 30 kadına, 8 ay boyunca hızlandırılmış temel terzilik eğitimi verilmesi planlanıyor. Dikiş, nakış ve boncuk tasarımı modüllerinden oluşan eğitim, CASAF’ın kendi eğitmenleri tarafından katılımcılara ücretsiz olarak verilecek. Eğitimde 8 ay boyunca kullanılacak sarf malzemeleri ve küçük dikiş aletleri TİKA tarafından temin edildi.

Projenin ikinci aşamasında ise, mesleki eğitimini başarıyla tamamlayan ve sertifika alan kadınlara TİKA tarafından dikiş makinesi hediye edilecek. Ayrıca başarılı kadınların bir kooperatif çatısı altında birleşerek kuracakları girişimin desteklenmesi de hedefler arasında bulunuyor.     

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan’da Yerlerinden Edilmiş 1000 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hayber Paktunva eyaletinin Dera İsmail Khan bölgesinde, terör sebebiyle yerlerinden edilmiş (IDPs) 1000 aileye gıda paketi desteğinde bulundu. Pakistan’da başta eğitim, sağlık olmak üzere, temiz içme suyu temini,...