Haberler

20 Ekim 2020

TİKA’dan Pakistan’da Yerlerinden Edilmiş 1000 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hayber Paktunva eyaletinin Dera İsmail Khan bölgesinde, terör sebebiyle yerlerinden edilmiş (IDPs) 1000 aileye gıda paketi desteğinde bulundu.

Pakistan’da başta eğitim, sağlık olmak üzere, temiz içme suyu temini, hayvancılık ve benzeri birçok farklı alanda proje gerçekleştiren TİKA, insani yardım sektöründe gerçekleştirdiği projelere bir yenisi daha ekledi. Bu kapsamda geçmişte yaşanan terör faaliyetlerinden en çok etkilenen ve FATA bölgesinden göç eden 1000 aileye gıda paketi desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından temin edilen gıda malzemeleri, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene Keşmir İşleri ve Gilgit-Baltistan Federal Bakanı Sn. Ali Amin Khan Gandapur ve TİKA İslamabad Koordinatörü Gökhan Umut ve çok sayıda Pakistanlı katıldı.

Keşmir İşleri ve Gilgit-Baltistan Federal Bakanı Ali Amin Khan Gandapur, Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı yardımlar ile Pakistan halkının daima yanında olduğunu belirterek, Hayber Paktunva eyaletin Dera İsmail Khan bölgesinin koronavirüs sebebiyle uygulanan kısıtlamalardan çok etkilendiğini söyledi. Şehirde iaşesini günlük kazanan ailelerin temel gıda ürünlerini satın almada zorluklar yaşadığını belirten Bakan, TİKA tarafından verilen desteğin şehirde iaşesini günlük kazanan aileler için çok anlamlı olduğunu ifade etti. Ayrıca pandemi sürecinde TİKA tarafından yapılan bu yardımın bölgede yerlerinden edilmiş (IDPs) insanlar için farklı bir anlam kattığını dile getirdi. TİKA’nın pandemi sürecinde bölgeye ulaşan tek resmi kurum olduğunun da altını çizdi.

Törende konuşan TİKA İslamabad Koordinatörü Gökhan Umut, TİKA’nın Pakistan’da uzun soluklu kalkınma projelerinin yanında insani yardım faaliyetlerini de gerçekleştirdiğini söyleyerek, özellikle pandemi sürecinde yapılan gıda yardımlarının aileler için önemli bir katkı olduğunu ifade etti. Son dönemde, Dera İsmail Khan’ın terör sebebiyle ciddi boyutta göç aldığını belirten Umut, gıda paketi desteğinin yerlerinden edilmiş aileleri de kapsadığını belirtti. Ayrıca, şehirde uzun soluklu kalkınma projeleri için yetkililerle temasta bulunduklarını da vurguladı.  

Sonraki Haber

TİKA, İslam Kültürüne Desteğini Sürdürüyor

Afganistan’ın Herat Kentinde bulunan Hâce Abdullah-ı Ensârî Çilehânesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilerek ziyarete açıldı. Çilehanenin açılışında konuşan TİKA Herat Koordinatörü Ali Ergun Çınar, asırlar boyu pek çok ulvi şahsiyete...