Haberler

07 Temmuz 2015

Cibuti’ye 6 Adet Tam Teşekküllü Ambulans

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C.  Cibuti Büyükelçiliği işbirliği içerisinde Afrika’nın doğusunda bulunan Cibuti Cumhuriyeti’ne 6 adet tam teşekküllü ambulans düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

TİKA’nın doğu Afrika’da sağlık alanında yaptığı yardımlar hızla devam ediyor.  Özellikle Afrika’da önemli sağlık projelerinin mimarı olan TİKA,  tam teçhizatlı 6 adet ambulansı düzenlenen törenle yetkililere teslim etti.  TİKA’nın lojistik ve teknik destek sağladığı proje için düzenlenen törene Cibuti Sağlık Bakanı Dr Kassim İssak Osman,  Cibuti Sağlık Bakanlığı Müsteşarı M. Ali Silay Abdallah, Türkiye Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz, Cibuti Sağlık Bakanlığı yetkilileri, TİKA yetkilileri ile Türkiye Cibuti Büyükelçiliği yetkilileri katılım gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayında Cibuti’ye gerçekleştirdiği ziyaret esnasında gündeme gelen proje sayesinde yaşlı, hamile ve engelli vatandaşların hastaneye ulaşımının kolay bir şekilde sağlanması ve acil vakalara hızlı müdahale edilerek ülkedeki yüksek ölüm oranlarının düşürülmesi planlanıyor.

Türkiye Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz teslim töreninde yaptığı açıklamada, yüzyıllar öncesine dayanan tarihi ve toplumsal birlikteliğin daha da geliştirilmesi için Türkiye’nin Cibuti ile sağlık alanında önemli projelere imza atabileceğini vurguladı. Sağlık alanında mevcut yakın ilişkilerin, teslim edilen ambulanslarla daha da pekiştiğine vurgu yapan Türkiye Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz, sağlık alanında ikili ilişkilerin devam edeceğinin de müjdesini verdi.

Cibuti Sağlık Bakanı Dr Kassim İssak Osman, Türkiye devletine ve halkına Cibuti’ye sağlık alanında desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Sağlık alanında Türkiye ile işbirliğine Cibuti’nin hazır olduğunu belirten Sağlık Bakanı Osman, teslim alınan ambulansların bölge illere dağıtılacağını ve bunun sonucunda bütün Cibuti’nin Türk kardeşlerinin yanlarında olduğunu göreceğini söyledi.

Sonraki Haber

Dünya Yetimler Günü Afganistan’da Yetimler ile Birlikte Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da, Dünya Yetimler Günü münasebetiyle geçen yıl başlattığı yetimlerin sorunları hakkında farkındalık yaratma amaçlı programını bu yıl da sürdürerek 80 yetim öğrenciyi TİKA Kabil PKO yerleşkesinde misafir etti....