Haberler

21 Haziran 2017

Cezayir’in En Büyük ve En Eski Huzurevinde Kardeşlik Sofrası Kuruldu

 

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cezayir’de başkent Cezayir’in en eski ve en büyük Huzurevinde, 175 Huzurevi sakinine “Kardeşlik Sofrası İftar Programı” düzenledi.

Ramazan ayı vesilesiyle TİKA, başkent Cezayir’in Sidi Moussa semtinde bulunan ülkenin en eski ve en büyük Huzurevinde, 175 Huzurevi sakiniyle bir araya geldi. Gençlere ve yaşlılara yönelik faaliyetlerde bulunan Anis Derneği’nin de işbirliği ile yapılan iftar programı kapsamında, Huzurevinde yaşayan 122’si erkek 53’ü kadın 175 yaşlıya hediye dağıtımı yapıldı.

1966 yılında kurulan ve Milli Dayanışma ve Aile Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Huzurevi, Cezayir’in 1990-2000 yılları arasında geçirdiği zorlu terör yıllarında bile tehlikeli bir bölgede bulunmasına rağmen kapatılmayıp hizmet vermeye devam etti. Huzurevi bünyesinde her yaş grubundan, bedensel ve zihinsel engeli olan yaşlılara da hizmet veriliyor.

Programa Milli Dayanışma ve Aile Bakanlığı Temsilcisi Nadia Beneddine, Huzurevi Müdüresi Naima Balhi, Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Keman Özdemir, Anis Derneği Başkanı Adil Lahbib, Cezayir Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Orhan Aydın ve TİKA yetkilileri katıldı.

Program kapsamında konuşan TİKA Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Keman Özdemir,  Türkiye-Cezayir kardeşliğinin önemini vurgulayarak her zaman işbirliğine hazır olduğuklarını belirtti. 2015’te kurulan TİKA Cezayir PKO, yürütülmekte olan Keçiova Cami Restorasyon projesi ve Paşa Sarayı Restorasyon Projesinin yanı sıra Ramazan konserleri, müzik festivalleri, sosyal projeler, sempozyum gibi etkinlikler de düzenleyerek iki ülke arasındaki tarihi bağların güçlenmesine katkı sağladı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Tanzanya’da İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tanzanya’da başkent Darüsselam’da 1000 kişiye iftar programı düzenlendi. TİKA, Ramazan ayında gerçekleştirdiği iftar programlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. BU kapsamda TİKA tarafından Tanzanya’da başkent Darüsselam’da 1000 kişiye...