Haberler

21 Haziran 2017

TİKA'dan Tanzanya’da İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tanzanya’da başkent Darüsselam’da 1000 kişiye iftar programı düzenlendi.

TİKA, Ramazan ayında gerçekleştirdiği iftar programlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. BU kapsamda TİKA tarafından Tanzanya’da başkent Darüsselam’da 1000 kişiye iftar programı düzenlendi. TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan’ın katılımıyla gerçekleştirilen iftar programı Tanzanyalı Müslüman halkla birlikte yapıldı.

Nüfusunun Hristiyan ve Müslümanlardan oluştuğu Tanzanya’da, camiler Müslüman halk için yaşayan birer mekan olma özelliği taşıyor. Gündelik hayatta Müslümanların her türlü sosyal faaliyetleri için kullandığı camiler aynı zamanda iftar sofralarının kurulduğu ve hep birlikte iftar yapılan mekanların başında geliyor.

Bu kapsamda iftar programına TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan’ın yanısıra, Türkiye’den AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Buğra Şimşek ve AK Parti Trabzon İl Gençlik Kolları Başkanı Halim Yılmaz katıldı.  TİKA Darüsselam Program Koordinasyon Ofisi aracılığıyla Tanzanya camilerinde Ramazan ayı boyunca TİKA iftarları verilmeye devam edilecek.

Tanzanya’da bir diğer iftar programı da müslüman siyasi, dini, ekonomik ve kültürel kanaat önderlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan’ın katıldığı iftarda, Türkiye Darüsselam Maslahatgüzarı Yunus Belet ve Darüsselam’da bulunan ülkemizin diplomatik temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Darüsselam Serena Otel’de gerçekleştirilen iftarda, Türkiye Darüsselam Diyanet Müşavirliği yerel personelinin okuduğu ezanla başlayan iftar yemeğinden önce namaz kılındı ve daha sonra yemeğe geçildi.  İftar programında konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Maskan, iftarda bulunan herkese katıldıkları için teşekkürlerini iletti. Maskan, davetlilerin gelecek Ramazan Bayramlarını kutlayarak sözlerine son verdi.

İftar sonrasında davetliler TİKA’ya teşekkürlerini sundu ve iki ülke için de güzel temennilerde bulundu. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş’te 600 Kişilik İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in başkenti Dakka’nın Mohammadpur Bölgesinde Jamia Rahmania Arabia Camii ve Medresesi’nde 600 kişilik iftar programı düzenlendi. Bangladeş’te Sahih-i Buhari’nin ilk kez tercümesini yapan Azizul Huq tarafından 1986...