Haberler

30 Aralık 2013

Çad'da Tarım Alanında Kapasite Artırımına Yönelik Projeler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve OMEG Derneği işbirliği protokolü kapsamında Çad’da faaliyet gösteren Yalvaç ve Gapap Kooperatiflerinin kapasitelerinin artırılması çerçevesinde temin edilen tarım ekipmanları Çad’ın başkenti Encemine’de düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

TİKA, Çad’da tarım alanında gerçekleştirdiği projelerle anılan ülkenin tarım alanında kapasitesinin artırılmasına büyük katkı sağlıyor. Bu kapsamda TİKA ve OMEG Derneği işbirliğinde Çad’da faaliyet gösteren Yalvaç ve Gapap Kooperatiflerinin kapasitelerinin artırılmasına yönelik temin edilen tarım ekipmanları yetkililere teslim edildi.

TİKA’nın katkılarıyla OMEG Derneği tarafından Türkiye’ye getirilen gruplara tarım, hayvancılık, oto tamirciliği ve kasaplık gibi konularda eğitim programları düzenlenmişti. Eğitimler sonunda, ülkelerine dönen gruplar, kendi kooperatiflerini kurmak suretiyle güç birliği oluşturmuşlar ve kapasite artırımına yönelik olarak da, TİKA’dan teknik yardım talebinde bulunmuşlardı.

Bütün bu çalışmaların bir sonucu olarak, ilk etapta Çad’ın başkenti Encemine yakınlarındaki iki ayrı kasabada faaliyet gösteren Yalvaç ve Gapap kooperatiflerine, tarım alanında daha etkin olabilmelerini teminen ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından temin edilen, birer takım traktör, çeşitli özelliklerde pulluk ve 5 ton kapasiteli römork, bölgede görevli TİKA heyeti tarafından yetkililere teslim edildi.

Projenin ilerleyen aşamalarında, Türkiye’de pat-pat makinesi olarak tabir edilen araçları Çad’da üretmek üzere torna tezgâhı ve diğer sarf malzemelerinin de temini ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Tarım alanında iki kooperatife verilen malzemeler, Çad Tarım Bakanlığı tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Aralık ayı başlarında Türk Hava Yolları’nın Encemine’ye başlattığı seferlerle, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi ve bu kapsamda TİKA’nın bölgeye faaliyetlerinin artarak devam etmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Makedonya'da 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı desteğiyle Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği organizasyonunda 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen törenle kutlandı. 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü, 2007 tarihi itibariyle Makedonya Cumhuriyeti...