Haberler

20 Mayıs 2015

Burkino Faso'ya Soma Şehitleri Hatıra Ormanı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afrika ülkesi Burkina Faso'da,"Burkina Fasolu Çocuklar ve Soma Şehitleri Hatıra Ormanı" oluşturuldu.

Moringa Oelifera Ağacı ürünleri, gıda sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde kullanılıyor. Bu proje kapsamında, Moringa ağacından elde edilecek ürünlerin işlenerek, özellikle okul çağındaki iyi beslenemeyen çocuklara besin takviyesi olarak dağıtılması ve çölleşme tehdidi ile karşı karşıya bulunan ülkenin, ağaç dikimi sayesinde çölleşme ve erozyon ile mücadelesine destek olunması amaçlanıyor. Bu proje sayesinde yaklaşık 3000 kişinin fayda sağlaması öngörülüyor.

Söz konusu proje kapsamında TİKA tarafından ilk etapta Burkina Fasolu yetkililere, tohum, gübre ve ekipman desteğinde bulunuldu. 2. Aşamada ise, Moringa Oelifera tohumundan elde edilen fidanlar derneğe ait 300 hektar alanda ve 75 okul bahçesinde dikimi gerçekleştirildi. Bu kapsamda 10 hektar alanda “Burkina Fasolu Çocuklar ve Soma Şehitleri Hatıra Ormanı” oluşturuldu.

Projenin 3.aşamasında Moringa Oelifera yapraklarının kurutulması ve öğütülmesi için Belwet derneğine 8 adet kurutma makinası, 8 adet öğütme makinası ve alet-ekipmanları (40 ar adet sulama ve ilaçlama pülverizatörleri, maske, koruma gözlüğü, el arabası, çapa, eldiven, işleme kapları) TİKA tarafından törenle teslim edildi.

Projenin 4. ve son aşamasında Moringa Oelifera ürünlerinden (yaprağı, meyvesi ve kabukları) yağ elde edilmesi için ekstraksiyon makinasının alımı gerçekleştirildi. Ayrıca 5 hektarlık ağaçlandırma yapılan arazide yeterli ve tasarruflu sulama yapılabilmesi için damlama sulama sistemlerinin teslimi Burkina Faso Büyükelçiliği ve TİKA uzmanları tarafından gerçekleştirildi.

L’Association Belwet adlı sivil toplum kuruluşunun kurucusu ve Başkanı, Larlé Naaba Tigré, Burkina Faso Mogho Naba Bölgesi Bakanı ve Burkina Faso Milli Meclisi’nde milletvekili olup, kendisi Burkina Faso’nun en büyük etnik grubu Mossi Kabilesi’nin Kralı’nın yardımcısıdır. Projenin gerçekleştirilmesi ülkemiz ile Burkina Faso arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, ülkemizin bölgede görünürlüğünün artırılmasını sağlayarak Burkina Faso kamuoyunda Türkiye hakkında olumlu bir havanın oluşmasını sağladı.

L’Association Belwet adlı sivil toplum kuruluşunun kurucusu ve Başkanı, Larlé Naaba Tigré, proje kapsamında verilen destek için Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Başkanlığımıza teşekkürlerini sundu. 

Sonraki Haber

Saraybosna'nın En Eski Camisi Fatih Sultan Mehmed Camii Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Teşrifleriyle Açıldı

Erdoğan, Saraybosna'da TİKA tarafından restore edilen Hünkar Camisi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılan İsa Bey İshakoviç Hamamını hizmete açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraybosna’da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen İsa Bey İshakoviç Hamamı...