Haberler

19 Nisan 2016

Buhara’da 32 No’lu Yetimhane Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen Özbekistan’ın Buhara şehrindeki 32 No’lu yetimhane açıldı.

Açılış törenine, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Taşkent Program Koordinatörlüğü çalışanları, Buhara Vilayeti Vali Yardımcısı Zülfiye Tuyeva, Buhara Vilayeti Milli Eğitim Müdürü Mirzahid Daminov, Yetimhane Müdürü Saida Şaripova, çocuklar, bölge sakinleri ve basın mensupları katıldı.

Törende konuşma yapan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, insanlığa İbn-i Sina gibi nice değerli ilim ve bilim insanlarını hediye eden topraklarda böylesine anlamlı bir proje gerçekleştirmiş olmanın sevindirici olduğunu belirterek, Buhara şehrinde önümüzdeki dönemde farklı alanlarda daha fazla proje gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini kaydetti. TİKA Başkanı Çam, yetimhanede kalan çocukların tıpkı dünyaca ünlü ataları gibi ilim ve irfan sahibi olarak yetişmelerini ve insanlığa hizmet etmelerini temenni ederek başarılar diledi.

Buhara Vilayeti Vali Yardımcısı Zülfiye Tuyeva, törende yaptığı konuşmada Buharalı yetimleri yalnız bırakmadığı için TİKA’ya teşekkür ederek ileride daha farklı alanlarda da işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Yetimhane Müdürü Saida Şaripova da, 2004 yılından bu yana faaliyette olan yetimhanede 89 yetim çocuğa hizmet verildiğini belirterek TİKA tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde yetim çocukların daha iyi şartlarda barınma ve meslekî eğitim alma imkanına kavuştuklarını vurguladı. 

Çocukların hazırladığı şiir ve müzik dinletisinin ardından beraberindeki heyetle birlikte yetimhaneyi gezen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam çocuklarla sohbet etti ve hediyeler dağıttı. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Senegal Futboluna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Senegal Spor Bakanlığı’na spor malzemeleri temin edildi. Senegal Spor Bakanlığında düzenlenen teslim törenine Senegal Spor Bakanı Matar Ba, Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı, TİKA Dakar Program Koordinatörü...