Haberler

20 Nisan 2016

TİKA’dan Senegal Futboluna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Senegal Spor Bakanlığı’na spor malzemeleri temin edildi.

Senegal Spor Bakanlığında düzenlenen teslim törenine Senegal Spor Bakanı Matar Ba, Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı, TİKA Dakar Program Koordinatörü Kutluhan Yücel ve Spor Bakanlığı çalışanları katıldı.

Bakan Ba, törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ TİKA, bakanlığımıza bu yıl ikinci kez destek veriyor. Yapılan yardımlarla, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlıyor.” dedi.

Büyükelçi Arı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, şubat ayında Senegal’e gerçekleştirdiği ziyarette Cumhurbaşkanı Macky Sall ile işbirliği yapılabilecek alanlar hakkında görüştüğünü belirterek “Ekonomik ve ticari alanlarda yatırımlar arttı. Spor alanında yatırımların geliştiğini görüyoruz. Örnek olarak Diamniadio ilçesinde Türk firmalar tarafından yapılan spor kompleksini gösterebiliriz.” şeklinde konuştu.

Spor bakanlığına yapılan temin hakkında TİKA Dakar Program Koordinatörü Yücel, Senegal’in sporsever bir halk olduğunu, fakat gelir düzeyinin düşük olması nedeniyle spor altyapısının yetersiz olduğunu belirtti.

TİKA Dakar Program Koordinatörü Yücel, "Özellikle bu projenin teslim töreninin geçen hafta İstanbul'da gerçekleştirilen ve iki ülke liderlerini bir araya getiren İslam İşbirliği Konferansı akabinde gerçekleştirilmiş olması iki ülke arasındaki işbirliğinin her alana yayıldığını göstermek açısından büyük anlam taşımaktadır." dedi.

 

Kaynak: AA

 

Sonraki Haber

Dünyanın Dört Bir Yanından Genç Diplomatlar, TİKA’yı Ziyaret Etti

Dış İşleri Bakanlığı Akademi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Uluslararası Genç Diplomatlar Programı” çerçevesinde Türkiye’ye gelen 64 kişilik heyet Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı (TİKA) ziyaret etti. Bu yıl 22.si gerçekleştirilen “Uluslararası Genç Diplomatlar Programı”  kapsamında...