Haberler

23 Temmuz 2013

Bosna Hersek'te Doboy Hastanesi'nin Nöroloji Merkezi Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın onarım ve donanım desteği ile modern hale getirilen, Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci hastanesi olan Doboy Hastanesi’nin Nöroloji bölümü düzenlenen törenle yeniden hizmete açıldı.

Bosna Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci hastanesi olan 1952 yılından bu yana 250 bin kişiye hizmet veren Doboy Hastanesi’nin Nöroloji Bölümü, TİKA’nın verdiği tadilat ve donanım desteği ile modern hizmet imkanlarına kavuşturuldu. Bu kapsamda onarımın yanı sıra, tıbbi ekipman teminini de kapsayan proje ile 35 yatak kapasiteli Nöroloji Bölümü hastalara çok daha uygun koşullarda sağlık hizmeti verebilecek kapasiteye erişmiş oldu.

Projenin açılış törenine Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Enes Sulkanoviç, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA yetkilileri, Doboy Belediyesi Başkan Yardımcısı Jasna Lukıç, Doboy Kanton Hastanesi Genel Müdürü Vlado Durdeviç ve hastane çalışanları katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Er, açılışta yaptığı konuşmada, Bosna Hersek’te, 1995’ten beri faaliyet gösteren TİKA’nın Bosna Hersek’in her köşesinde projeler geliştirdiğini belirtti. Bunun en güzel örneklerden birinin Doboy Hastanesinde gerçekleştirilen proje olduğunu vurgulayan TİKA Başkan Yardımcısı Er, TİKA’nın Bosna Hersek’te, dini veya etnik ayrım gözetmeksizin hizmet etmeye devam ettiğini söyledi.

Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sulkanoviç ise, projenin gerçekleşmesine verdiği destekten dolayı TİKA’ya minnettar olduklarını ifade etti. Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Sulkanoviç, TİKA tarafından yürütülen projelerin ülke genelinde yaşayan tüm halklar arasında barışın güçlenmesine ve işbirliğine katkıda bulunduğunu vurgulayarak, duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Doboy Kanton Hastanesi Genel Müdürü Vlado Durdeviç de TİKA’nın gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı teşekkürlerini sundu.

Sonraki Haber

Selden Zarar Gören Yemenlilere Barınma ve Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Yemen’in El-Jawf Vilayetinde yağan şiddetli yağmur sonucu meydana gelen selden zarar gören vatandaşlara barınma ve gıda yardımı yapıldı. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle bölgedeki halkın birçok sorununu...