Haberler

23 Temmuz 2013

Karadağ Devlet Üniversitesi Tip Fakültesi Bilimsel Araştirma Laboratuvarina Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Laboratuvarına ekipman desteğinde bulunuldu.

Karadağ’da gerek eğitim gerekse sağlık kurumlarının çoğu eski Yugoslavya döneminden kalma olduğu için vatandaşlara yeterli hizmet veremiyor. Söz konusu kurumlarının fiziki altyapılarının iyileştirilmesi ise ülkede devam eden ekonomik kriz sebebiyle mümkün olmuyor. Ülkenin 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından her sektörde yeniden yapılanma çabaları yeterli kaynak aktarılamaması sebebiyle iyileştirmelerde çok fazla yol kat edilemedi. Sağlık alanında faaliyet gösteren kurumlarda da aynı durum gözlenirken  eskimiş binalarda yetersiz ekipmanlarla sağlık hizmeti verilmeye çalışılıyor.

Karadağ’da 2007 yılında faaliyetlerine başlayan TİKA tüm sektörlerde olduğu gibi eğitim ve sağlık sektörlerinde de çalışmalar yapıyor. 2012 yılında 10 sağlık projesi ile sağlık ocağı onarım ve donanımını gerçekleştiren TİKA, 2013 yılının birinci yarısında yine Karadağ’da 4 sağlık projesini daha hayata geçirdi. Karadağ’daki sağlık altyapı eksiklerinin giderilmesine yönelik faaliyet gösteren TİKA dışında söz konusu ülkede kalıcı bir donör bulunmuyor.  Bu çerçevede TİKA, yapmış olduğu proje ve faaliyetler ile kurum ve kuruluşların sağlık sektöründeki ilk tercihi durumuna geliyor.

Sağlık sektörüne değerli katkılar sunabilecek Karadağ Tıp Fakültesi de yetersiz eğitim materyalinden dolayı eğitimlerde problemler yaşanmaktaydı. Geleceğin doktorunu, eczacısını ve diş hekimlerini yetiştiren, yetersiz eğitim şartlarına rağmen başarılı bir üniversite olan Karadağ Tıp Fakültesinde yapılan bilimsel çalışmaların yeterli görülmesiyle 7. Ulusal proje etkinliklerine kabul edildi.  Ancak ekipman eksiği dolayısıyla söz konusu program gerçekleştirilemedi. 716 öğrencisi bulunan Karadağ Tıp Fakültesinin laboratuvar çalışmaları sınırlı sayıda yapılabilmekteydi. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle söz konusu laboratuvara Laminer Odası, inkübatör, Faz Kontrastlı Mikroskop İnvert, Spektro-Fotometre, Mikrotüpler için Santrifüj cihazı, Fotometre ve Akciğer hacım ve kapasitesini ölçen Spirometre cihazları alındı. Alınan tüm cihazların kurulum ve eğitimleri yerinde gerçekleştirildi.

Bilimsel Araştırma Laboratuvarının açılışı, 2013-2014 eğitim öğretim döneminin başlangıcı olan 19 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirilerek öğrencilerin ve akademisyenlerin hizmetine sunulacak.

Sonraki Haber

Selden Zarar Gören Yemenlilere Barınma ve Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Yemen’in El-Jawf Vilayetinde yağan şiddetli yağmur sonucu meydana gelen selden zarar gören vatandaşlara barınma ve gıda yardımı yapıldı. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle bölgedeki halkın birçok sorununu...