Haberler

21 Kasım 2013

Bosna Hersek Radyo Televizyonu'nun Dijitalizasyon Sürecine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek Radyo Televizyonu’nun analog yayından dijital yayına geçiş sürecine destek olmayı amaçlayan proje kapsamında temin edilen malzeme ve ekipmanlar Bosna Hersek Radyo Televizyonu yetkililerine teslim edildi.

TİKA, Bosna Hersek’te medya kuruluşlarının teknik altyapısının modernizasyonuna yönelik projelere geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da devam ediyor. TİKA tarafından Bosna Hersek’in merkezi resmi televizyonu konumundaki Bosna Hersek Radyo Televizyonu’nun analog yayından dijital yayına geçiş sürecine destek olmayı amaçlayan proje Avrupa Yayın Birliği standartlarına uygun programlar yapılmasına imkan hazırlayacak. Aynı zamanda esnek, modüler ve multifonksyonel yayın sistemi konseptine hedefleyen “Program Yayını 24/7 Playout Sistemi’nin Kurulumu” için gerekli malzeme ve ekipmanlar Bosna Hersek Radyo Televizyonu yetkililerine teslim edildi.

Projenin sunumu, Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Sayın Ahmet Yıldız, Anadolu Ajansı Balkanlar Bölge Müdürlüğü, Yunus Emre Saraybosna Türk Kültür Merkezi Müdürlüğü, TRT ve Bosna Hersek Medyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Proje tanımında konuşan Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Yıldız, TİKA başta olmak üzere Türkiye’nin bütün kurum ve kuruluşlarının Bosna Hersek’in kalkınmasına yönelik her alanda destekler sağladığını dile getirdi. Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Yıldız, bu yardımlar esnasında Türkiye’nin proje ve faaliyetlerinin etkili bir biçimde sonuçlanmasından başka hiç bir beklentisinin olmadığını kaydetti.

Bosna Hersek Radyo Televizyonu Genel Müdürü Muhammed Bakareviç ise Bosna Hersek Radyo Televizyonu’nun teknolojik modernizasyona yönelik yapılanma sürecinde TİKA’nın kendilerinin sorunlarını gayet iyi anladığını ve yardıma yönelik etkili bir proje ortaklığı sergilediğini dile getirdi. Bosna Hersek Radyo Televizyonu Genel Müdürü Bakareviç, Bosna Hersek’in içinde bulunduğu geçiş sürecinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi Bosna Hersek Radyo Televizyonu’nun da finansal problemlerle yüzleştiğini buna rağmen TİKA’nın desteğiyle bu sürece yönelik etkili çözümler üretebildiğini kaydetti. Bosna Hersek Radyo Televizyonu Genel Müdürü Bakareviç Bosna Hersek Radyo Televizyonu’nun analog yayından dijital yayına geçiş sürecine yönelik bu önemli adımı TİKA’nın desteğiyle atmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasını tamamladı. Proje tanıtımı yapılan teknik sunumun ardından sona erdi.

Sonraki Haber

Nebi Musa Makamı Külliyesinde Restorasyon Çalışmalarına Başlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Filistin’de Kudüs-Eriha yolu üzerinde yer alan Nebi Musa Makamı Külliyesi’nde restorasyon çalışmalarına başlandı. Türk ve İslam medeniyetine ait mimari eserlerin restore edilerek yeniden ihya edilmesi faaliyetleri kapsamında ele...