Haberler

21 Kasım 2013

Ukrayna'da Bahçesaray Bölgesi Vilino Hastanesi'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Ukrayna’da Eski Kırım Hanlığı’nın merkezi olarak bilinen Bahçesaray’da bulunan Bahçesaray Vilino Köyü Hastanesine tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu.

Bahçesaray’da TİKA tarafından daha önce gerçekleştirilen Zincirli Medrese Restorasyonu, Hacı Giray Türbesi Restorasyonu, Vilino Milli Okul Ek Bina Yapımı ve Aromatnoye Köyü Anaokulu Tadilat projelerine, Bahçesaray Vilino Köyü Hastanesine tıbbi ekipman alımı suretiyle bir yenisi daha eklendi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Başkenti Simferopol’den 55 kilometre uzaklıkta bulunan Vilino Köyü, bulunduğu Bahçesaray Bölgesinin en büyük köyü olup, 5 farklı köy muhtarlığına bağlı 7 köyün yaşayanları için hizmet veren tek hastaneye sahip. Öte yandan, Ukrayna genelinde yaşanan ekonomik sorunların bir tezahürü olarak bölgeye sağlık alanında yeteri kadar yatırım yapılamıyor. Dolayısıyla söz konusu hastanede, yılda yaklaşık 18.000 kişiye ulaşılsa da ileri tetkik ve erken teşhis gerektiren hallerde bölge halkının daha iyi şartlarda sağlık hizmetine erişimi ancak büyük şehirlere gitmek suretiyle mümkün olabiliyor.

Bu çerçevede TİKA tarafından anılan hastaneye ekipman desteğinde bulunuldu. Temin edilen ekipman düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Bahçesaray Bölge Valisi İlmi Umerov, Bölge Belediye Başkanı Valentina Kraşkina, Şehir Belediye Başkanı Yardımcısı Ali Abdullayev, Bahçesaray Bölge Hastanesi Baş Hekimi Konstantin Gaydarev, Vilino Köy Muhtarı Lyudmila Puçkova ve Vilino Poliklinik Başkanı Nina Davıdova katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Bolat, TİKA olarak sağlık alanında yapılan çalışmalara büyük önem verdiklerini belirterek, anılan alanda yaşanan sorunlara çözüm olabilmek için daha güzel işbirliği temennisinde bulundu. Bölge Belediye Başkanı Kraşkina ise bu verimli işbirliğinin artması ümidine ortak olduğunu belirterek, daha önce TİKA tarafından Bahçesaray Bölgesinde hayata geçirilen projeler için ayrıca teşekkürlerini sundu.

Sonraki Haber

Nebi Musa Makamı Külliyesinde Restorasyon Çalışmalarına Başlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Filistin’de Kudüs-Eriha yolu üzerinde yer alan Nebi Musa Makamı Külliyesi’nde restorasyon çalışmalarına başlandı. Türk ve İslam medeniyetine ait mimari eserlerin restore edilerek yeniden ihya edilmesi faaliyetleri kapsamında ele...