Haberler

18 Haziran 2015

Bosna Hersek Ferhadiye Camisinde 22 Yıl Sonra İlk Teravih

Balkanlarda pek çok ülkede Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen camilerde Ramazan heyecanı bir başka yaşandı. Bosna Hersek Banya Luka’da  Ferhadiye ve Makedonya Manastır’da ibadete açılan İshakiye camilerinde yıllar sonra ilk teravih namazı kılındı.

Bosna Hersek’in kuzeyindeki Banya Luka kentinde, 7 Mayıs 1993 tarihinde Sırplar tarafından temeline dinamit yerleştirilerek yıkılan ve  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yarım kalan inşaatı tamamlanarak yeniden ibadete açılan Ferhadiye Camisi'nde  22 yıl sonra teravih namazı kılındı.

Bosna'daki savaşta temellerine kadar yıkılan, taşları Vrbas Nehri'ne atılan, arazisi bir süre park alanı ve şehir çöplüğü olarak kullanılan, Bosna direnişinin sembollerinden biri konumundaki Ferhadiye Camisi'nin yarım kalan inşaatı, TİKA tarafından tamamlanmıştı. Osmanlı'nın Bosna Sancak Beyi Ferhat Paşa tarafından 1579 yılında yaptırılan ve ülkedeki en önemli Osmanlı eserlerinden biri olan Ferhadiye Camisi'nin yıkıldığı 7 Mayıs, Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) tarafından "Camiler Günü" olarak ilan edilmişti.

Öte yandan Makedonya'nın Manastır şehrindeki Osmanlı eseri İshakiye Camisi'nde de TİKA tarafından yapılan restorasyonun tamamlanmasının ardından ilk teravih namazı kılındı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği camide Ramazan ayında cemaate sahur yemeği de verilecek. 16. yüzyılda inşa edilen caminin restorasyonu iki yılda tamamlandı. 

Fotoğraflar: Türkiye Gazetesi 

Sonraki Haber

Afganistan Kültür Hayatına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen sosyal kültürel faaliyetler kapsamında TİKA Kabil PKO yerleşkesinde “Hazırgi Özbek Tili” ve “İlahî Sevgi” (Fuzuli Divanı) isimli eserlerin tanıtım toplantısı düzenlendi. TİKA Afganistan’da,...