Haberler

18 Haziran 2015

Afganistan Kültür Hayatına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen sosyal kültürel faaliyetler kapsamında TİKA Kabil PKO yerleşkesinde “Hazırgi Özbek Tili” ve “İlahî Sevgi” (Fuzuli Divanı) isimli eserlerin tanıtım toplantısı düzenlendi.

TİKA Afganistan’da, Afganistan tarih ve kültüründe tesir bırakmış olan muhterem şahısları anmak,  aziz hatıralarını canlandırmak ve bu ortak değerler üzerinden Afganistan-Türkiye dostluğunu daha da güçlendirmek amacıyla toplantılar, çeşitli sempozyum ve etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Afganistan’da yaşamış ve iz bırakmış tarihi şahsiyetlerin ve eserlerinin hatırlanması amacıyla her ay düzenli olarak icra edilen etkinliklere bir yenisini daha ekleyen TİKA tarafından “Hazırgi Özbek Tili” ve “İlahî Sevgi” (Fuzuli Divanı) isimli eserlerin tanıtımı için Kabil PKO yerleşkesinde bir program düzenlendi.

Kitap tanıtımına, Afganistan Parlamento’su Milletvekillerinden Enayetüllah Babür Farahmand, Kabil TİKA Program Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcılığı Müşavirleri Sancer Karger ve Fazıl Ahmet Burget, Afganistan Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Fahim Haşimi, Ariana TV Genel Müdürü Azizullah Aral, Ayna TV Genel Müdürü Nadir Sadıkoğlu, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin programda yaptığı açıklamada, Afganistan’ın 50 yıldan bu yana çeşitli sıkıntılar yaşadığını belirterek, her sahada  kitap yazılması, bunların basılıp dağıtılarak okuyucuya ulaştırılması gerektiğini ve şiir, roman, hikaye vb. edebi türlerde ortaya konulacak eserlerin toplumun gelişmesine büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Milletvekili Farahmand ise böyle güzel iki eserin yayınlanmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, kültürel çalışmalara önem verilmesi gerektiğini belirtti. Milletvekili Farahmand, söz konusu toplantının tertip edilmesine katkıda bulunan TİKA yetkililerine teşekkürlerini iletti.

Program sonunda konuklara tanıtılan kitaplardan armağan edildi ve düzenlenen kokteyl ile toplantı tamamlandı.

Sonraki Haber

Gürcistan’da Karacalar Köyü Kreşi ’ne Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Gürcistan’da Telavi Belediyesi’ne bağlı Karacalar Köyü Kreşi ’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Gürcistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Gürcistan’da özellikle eğitim alanından önemli projelere...