Haberler

19 Haziran 2015

Gürcistan’da Karacalar Köyü Kreşi ’ne Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Gürcistan’da Telavi Belediyesi’ne bağlı Karacalar Köyü Kreşi ’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Gürcistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Gürcistan’da özellikle eğitim alanından önemli projelere imza atan TİKA tarafından Telavi Belediyesi’ne bağlı Karacalar Köyü Kreşi ’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

Karacalar Köyü, 9.270 nüfusuyla Gürcistan’ın en büyük 2. Köyü olma özelliğini taşıyor. Köy kreşi binası 1974 yılında inşa edildikten sonra bugüne kadar tadilattan geçirilmemişti. Toplam alanı 800 metrekare olan kreş, fiziki şartların yetersizliğinden dolayı 90’dan fazla çocuğa eğitim veremiyordu. Binanın yıpranmış olması ve malzeme eksikliği, çocukların okul öncesi eğitimi almalarını son derece olumsuz etkiliyor ve kreşin köy nüfusuna vereceği sosyal hizmetlerinin kalitesini düşürüyordu.

Köy idaresi talebi üzerine yerinde yapılan incelemeler neticesinde Telavi Belediyesi’ne bağlı Karacalar Köyü Kreşi tadilatı ve donanım talebi, TİKA tarafından uygun görülerek 2014 yılında binanın tadilat çalışmalarına başlandı. Kreşin yenilenmesiyle çocukların daha iyi fiziki şartlarda eğitim almaları ile kreşin sosyo-kültürel faaliyetlerinin desteklenmesi amaçlandı. Proje ile hâlihazırda 2 grupla faaliyet gösteren kreşte soyunma odaları ve oyun sınıfları ile beraber 6 grubun açılması hedeflendi. Proje kapsamında öncelikli olarak mevcut 90 çocuğa hizmet veren bina tadilattan geçirilerek, yapım işlerinin tamamlanması 2014-2015 eğitim yılı için yetiştirildi.

Kreşin köy çocuklarına vereceği eğitim ve sosyal hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına katkı sağlamak üzere kreşin faaliyetleri için gerekli oyun ve yatak odası mobilyası, mutfak ve yemekhane ekipmanı, müzik salonu, doktor odası, öğretmenler toplantı odası malzemesi TİKA tarafından temin edildi. Temiz ve kaliteli içme suyunun temini sorun olan bölgede kreş çocukları ve çalışanları bu sıkıntı ile karşı karşıya bırakmamak için kreş avlusunda bir adet artezyen su kuyusu yapılarak 10 tonluk depo yerleştirildi. Bu kapsamda kreşin su sorunu giderilerek proje bütünlüğü sağlandı.

Proje ile iki ülke arasında hizmetlerin gerçekleştirileceği yerleşim biriminde yaşayan iki kardeş toplum arasındaki bağları ile sosyal-kültürel ilişkilerin geliştirilerek güçlendirilmesine katkı sağlandı. 

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta Krume Belediyesi Temizlik Hizmetleri’ne Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Arnavutluk’ta Krume Belediyesi Temizlik Hizmetlerine malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA, Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Arnavutluk’ta yerel yönetimlerin desteklenmesi kapsamında önemli projelere imza atan TİKA tarafından...