Haberler

29 Ağustos 2014

Bolivyalı Kinoa Üreticilerine Ekipman Desteği

Bolivya’nın Altiplano kırsalında yaşayan Kinoa üreticilerine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteğiyle yapılan ekipman yardımı ile hasat sonrası ürün kayıplarının önüne geçilmesi ve yoksullukla mücadelede aile gelirlerinin artırılması hedefleniyor.

Yoksulluğun ekseriyetle yaygın olduğu Bolivya’nın Altiplano bölgesi, ortalama 4000 metre yüksekliği ile ülkede tarım imkanlarının ve gelir kaynaklarının en sınırlı olduğu bölgeler arasında yer alıyor. Nüfusun çoğunluğunu kökenleri İnkalara dayanan yerli Aymara halkının oluşturduğu bölgede ailelerin çoğunluğu geçimlerini kendi tüketimlerine yönelik küçük ölçekli tarımsal faaliyetler ile sağlamaya çalışıyor.

Aymara halkının tarımını yapabildiği başlıca tüketim ürünü olan “kinoa” ise Altiplano bölgesinde halkın çağlardan beri temel besin öğesi kabul ediliyor. Tahıllara benzer yönü bulunmakla birlikte ıspanak ve pancargillere daha yakın özellikler taşıyan bitkinin tohumları ekseriyetle sütle pişirilerek lapa şeklinde tüketiliyor. Bununla birlikte, ekmeğinden şerbetine pek çok tüketim alanı da bulunmakta. Uzun yıllar iç pazarda geleneksel tüketim alışkanlıklarıyla sınırlı kalan kinoa, son yıllarda zengin besin değerleri ve yüksek protein oranı ile kendine uluslararası bir ün edindi ve Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkeye ihracatı yapılmaya başladı.

TİKA ve SID (Strategies for International Development) kuruluşu işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile Altiplano bölgesindeki Patacamaya yerleşiminde toplamda 700’den fazla üyenin faydalanımı için 26 kinoa üretici birliğine mekanik harman makineleri yardımında bulunuldu. Böylelikle, %10 oranına varan tane kaybının önüne geçilmesi ve ürün kalitesinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Ailelerin üretim miktarını ve rekabet gücünü artırarak pazara yönelik üretim yapabilmelerine destek olacak proje ile üretici gelirinde yaklaşık %50 oranında bir artış sağlanması bekleniyor.

Latin Amerika ülkelerine saha ziyaretleri kapsamında projeden faydalan üretici birliklerini ve aileleri ziyaret eden TİKA heyeti için Patacamaya’da sembolik bir teslim töreni düzenlendi. TİKA tarafından destekten dolayı teşekkürlerini dile getiren kinoa üreticileri, projenin önümüzdeki yıllarda da faydalanıcı sayısı artırılarak tekrarlanmasının kendileri için çok büyük bir anlam taşıdığını ve sahip oldukları imkanları önemli ölçüde genişleteceğini ifade ettiler.

Altiplano bölgesinde yaşayan Aymara halkının geçim kaynaklarının iyileştirilmesi, Bolivya’da kapsayıcı ekonomik büyüme yaklaşımı bakımından da özel bir önem arz ediyor.

Sonraki Haber

Moğol Savcılara Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliğinde Ankara’da 21 Moğol savcıya Türk Yargı Sistemi ve Uygulamaları konulu eğitim programı düzenlendi. TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerin kamu, kurum ve kuruluşlarının personellilerine yönelik düzenlediği...