Haberler

27 Kasım 2023

Bingöl Bal Şurası ve Fuarı’na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği Uluslararası Bingöl Bal Şurası ve Fuarı, Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) eş güdümünde yürütülen "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması" programı kapsamında "Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma" alanında arı ve arı ürünleri sektöründe 2016 yılında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesinde, “Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı" düzenlendi.

TİKA, Bingöl Valiliği ve TÜBİTAK'ın destekleri ile 17-19 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenen fuarın açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet GÜMEN, milletvekilleri, yerel yöneticiler,  akademisyenler, STK temsilcileri ve dünyanın pek çok ülkesinden fuara gelen bal üreticileri katıldı.

Arıcılıkta kullanılan modern yöntemler tanıtıldı

“Sürdürebilir Arıcılığa Yön Verelim” temasıyla düzenlenen Uluslararası Bingöl Bal Şurası ve Fuarı kapsamında; paneller, toplantılar, teknik geziler gibi pek çok etkinlik yapıldı. Arıcılıkta kullanılan modern yöntemlerin tanıtıldığı etkinliklerde, sektörde kullanılan son tekniklere değinildi. Program boyunca arıcılık ve arı ürünleri üretimi, ürünlerin paketlenmesi ve satışı konularındaki sorunlar irdelenerek çözüm önerileri sunuldu.

Sonraki Haber

Somalili Hakim ve Savcılara Yönelik, Adalet Yönetimi ve İhtisas Mahkemeleri Eğitimi Düzenlendi

21-26 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Adalet Yönetimi ve İhtisas Mahkemeleri eğitimine, Somali Yargı Mevzuatı Direktörü Khalif Osman Mohamed ile Somali’de görev yapan 9 hâkim ve savcı katıldı. Eğitim programının açılış törenine; Türkiye Adalet Akademisi Başkanı...