Haberler

03 Haziran 2017

Bangladeş’te Engellilere Ekipman ve Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bangladeş’te Barguna İlindeki Engellilere Destek Projesi kapsamında yardıma muhtaç ve engelli bireylerin toplumsal yaşama katılmalarını kolaylaştıracak ekipmanlar dağıttı.

En az gelişmiş ülkeler kategorisinde bulunan Bangladeş’te halkın büyük bir çoğunluğunun yoksulluk sınırının altında yaşadığı biliniyor.  Barguna ilinde ise halkın %19’unun aşırı yoksulluk sınırının altında yaşam sürdüğü değerlendiriliyor. Küresel iklim değişikliği nedeniyle aşırı yağışlar, sel taşkınları ve okyanus sularının yükselmesi çiftçilerin hasadının kaybına neden oluyor. İklim değişikliğinin olumsuz etkileri, temel geçim kaynağı balıkçılık ve tarım olan Bengal Körfezi’ndeki Barguna halkının ekonomik durumunu daha da ağırlaştırıyor.

2001 yılından bu yana ülkede faaliyet gösteren “DDEF- Disable Development & Educatin Foundation”dan alınan raporda ülke genelinde çeşitli sebeplerle toplam nüfusun %7’sinin engelli olduğu, Barguna ilinde ise 15.000 engelli vatandaş kayıt altında bulunduğu bilgisine yer verildi. Barguna ilinde engelli çocuk doğum oranlarının yüksek seyretmesinin nedenlerinden bir tanesinin hamilelik sırasında yetersiz beslenmenin olması gösteriliyor.

Proje kapsamında TİKA’nın himayelerinde engellilere ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu ekipman ve malzeme desteği ile Barguna ilinin 31 farklı köyünde bulunan toplam 348 engelli ve yoksul vatandaş istifade edecek.

Dağıtım programına katılan Bangladeş Parlamentosu  milletvekili Showkat Hasanur Rahman Rimon yaptığı konuşmada diğer bazı donör kuruluşların aksine sadece Bangladeş’in merkezinde olmayıp ülkenin en ücra köşelerine kadar faaliyette bulunan TİKA’nın faaliyetlerinden duydukları memnuniyetten bahisle yardımları kendilerine gönderen Türkiye Cumhuriyeti halkına teşekkürlerini iletti.

Dağıtım programında DDEF yönetimi adına konuşma yapan vakıf yöneticisi Rezaul Kabir ise dağıtılan dikiş makineleri sayesinde vatandaşlara alternatif bir gelir imkanının sağlandığını, kırsal alanlarda kadınların dikiş dikerek engelli çocukların bakımını daha iyi yapabileceğini ve aile bütçesine katkıda bulunabileceğine değindi. Kabir, Türk halkı tarafından Barguna’daki yoksullara hediye edilen bu malzemelerin insanları çok mutlu ettiğini ve yoksulların duasının Türk milleti ile beraber olduğunu dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Irak'ın Necef Kentinde 2 Bin Kişiye İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak'ın Necef kentinde 2bin kişiye iftar verdi. İmam Ali Misafirhanesi'nde 2 bin kişiye verilen yemeğe, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile TİKA ve...