Haberler

03 Mayıs 2019

Bakü Türk Anadolu Lisesi’nde Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA)’ desteğiyle, bu yıl ilk kez düzenlenen Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği Bakü Türk Anadolu Lisesi’nde başladı.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bakü Türk Anadolu Lisesi öğrencilerine, eğitim-öğretim yılı içerisinde yaptıkları çalışmaları sergileme imkânı sağlamak, öğrencilerde özgüven duygusunu geliştirmek ve onların yeni alanlar keşfetmelerine destek vermek amacıyla, TİKA’nın destekleriyle düzenlenen “Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış programına; Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakü Temsilcisi Ufuk Arca Turganer,  öğrenciler, veliler ve basın kuruluşları temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Eğitim Müşaviri Mahmut Ağırman, bu yıl ilk kez düzenlenen şenliğin geleneksel hale dönüşerek Bakü’deki diğer Türk okullarında da gerçekleştirilmesinin önemini vurguladı.  TİKA’nın faaliyetlerinde eğitime destek çalışmalarının önemli bir yer tuttuğunu belirten TİKA Bakü Koordinatörü Teoman Tiryaki, öğrencilerin gelişimlerine katkı sağlayacak bu gibi faaliyetlere destek olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Şenliğin açılış programı öğrencilerin müzik ve dans gösterileriyle devam etti.

Açılış programı sonunda katılımcılar MEB Bakü Türk Anadolu Lisesi öğrencilerinin çalışmalarını sergiledikleri stantları gezdi. Biruni’den, Ali Kuşçu’ya Müslüman-Türk bilim insanlarını orijinal kostümler içinde canlandıran öğrenciler, bilim adamlarının hayatları hakkında ziyaretçilere bilgi verdi. Okul öğrencilerinin hazırladığı sensörlü robotik cihazlar, kimya ve mühendislik deneyleri ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Öğrencilerin eğitim-öğretim yılı içerisinde yaptıkları çalışmaları ziyaretçilere sunma imkânı sağlayan sergi 2 gün boyunca devam edecek.  Şenlik çerçevesinde ayrıca, davet edilecek çeşitli konuşmacıların katılımıyla, tarihi, edebi ve bilimsel konferanslar düzenlenecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan ECOSAI Çalıştayına Destek

Ekonomik İşbirliği Organizasyonu Yüksek Denetim Kurumları Teşkilatı (ECOSAI) üyesi Sayıştaylara yönelik “Etik Denetimine Giriş” konulu çalıştay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) desteğiyle Sayıştay Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleştirildi. Çalıştay boyunca “Etik Denetimine Giriş” ana...