Haberler

21 Haziran 2019

Bakü'de "Milli Mücadele ve Edebiyat" Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bakü'de "Türk Dünyasında Milli Mücadele ve Edebiyat" Uluslararası Sempozyumu düzenlendi.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürütülen Türk Kurtuluş Savaşı’nın 100. yılı olması vesilesiyle Azerbaycan Hanlıkları ve Osmanlı Devleti
arasında yardımlaşma geleneğinin devamı olarak 20. yüzyılda istiklal mücadelelerinde iki ülkenin birbirlerine karşı göstermiş oldukları desteğin günümüzde anlatılması ve tüm Türk Dünyası’nda gerçekleşen milli mücadele hareketlerinin hem kendi edebiyatlarında hem de birbirlerinin edebiyatlarındaki yansımalarının akademik düzeyde ele alınması  amacıyla Bakü’de “Türk Dünyasında Milli Mücadele ve Edebiyat” sempozyumu gerçekleştirildi.

TİKA, Bakü Yunus Emre Enstitüsü, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü, Türk Dil Kurumu ve Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) iş birliğinde Türk ve Azerbaycanlı akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen sempozyum, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Merkezi Bilim Kütüphanesi’nde yapıldı.

Sempozyumun açılış programında konuşan AMBA Edebiyat Enstitüsü Direktörü ve Milletvekili İsa Habibbeyli, Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak tarihe sahip olduklarını belirterek 20. yüzyılın başlarında iki ülkenin verdiği istiklal mücadelesine önemli katkıları olan şahsiyetlerden bahsetti. Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki milli mücadeleye değinen Hebibbeyli, 20. yüzyılın başlarında yapılan fedakarlık ve mücadele sayesinde bugün Türkiye'nin dünyada söz sahibi ülkelerden biri haline geldiğini vurguladı.

Sempozyuma katılan Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Feyzi Ersoy, tarihi hafızanın canlı tutulması, milli mücadele konusunda eserlerin sayısının artırılması ve bunların tiyatro ve sinemaya yansıtılması gerektiğini ifade etti.

TİKA Bakü Program Koordinatörü Teoman Tiryaki konuşmasında, "iki devlet, bir millet" söylemiyle özdeşleşen ülkelerimiz arasında gönül köprüsü oluşturmak amacıyla yapılan faaliyetlere TİKA tarafından büyük önem verildiğini ve bu gibi faaliyetlere her zaman destek sağlandığını dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyum, katılımcı akademisyenlerin Azerbaycan Edebiyatı’nda Atatürk, Cefer Cabbarlı eserlerinde Türkiye’nin istiklal mücadelesi ve Kafkas İslam Ordusu gibi konulardaki sunumlarla devam etti.

Sonraki Haber

Özbekistan’da “Orta Asya Türk Kültürünün Anadolu Kültürüne Etkileri Uluslararası Sempozyumu”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, "Orta Asya Türk kültürünün Anadolu Kültürüne Etkileri" konulu sempozyum gerçekleştirildi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu,  Ankara Hacı Bayramı Veli...