Haberler

21 Haziran 2019

Özbekistan’da “Orta Asya Türk Kültürünün Anadolu Kültürüne Etkileri Uluslararası Sempozyumu”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, "Orta Asya Türk kültürünün Anadolu Kültürüne Etkileri" konulu sempozyum gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu,  Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi, TİKA ile Mirza Uluğbek Özbekistan Milli Üniversitesi tarafından tertip edilen sempozyuma, çok sayıda Özbek ve Türk bilim insanı katıldı.

Sempozyumun açılısında konuşan Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er ise ortak medeniyetin kaynağı olan derin kültürün ve dilin köklerinin yattığı bu toprakların Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması sürecinin temel insan kaynağı olduğunu, bundan dolayı Türklerin bu toprakları "anayurdu" olarak nitelendirdiğini belirtti.

Özbekistan Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Avazcan Marahimov, son dönemde en üst düzeye çıkan iki ülke halkları arasındaki ilişkilerin bin yıllara dayandığını ve çok güçlü bağlara sahip bu ilişkileri hiçbir gücün engelleyemeyeceğini belirtti.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan da “Türkistan” olarak bilinen coğrafya eskiden beri farklı din, kültür ve medeniyetlerin hoşgörü içinde yaşadığı bir bölge ve kalbinin Özbekistan ve Türkiye olduğunu, çok sayıda âlimin bu bölgede çıktığını ifade etti.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu ise sempozyumun iki ülke arasındaki bilimsel alandaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını vurguladı.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Asya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Varis Çakan ise Orta Asya'nın kalbi olan bu topraklardan yetişen alimlerin dünyaya ışık saçtığını vurgulayarak, "Biz Türkistan ve Anadolu Türkleri, bu İpek Yolu'nu inşa eden doğu ile batı medeniyetini buluşturan halkız." dedi.

Sonraki Haber

Türkiye Ukrayna Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İktisadi Araştırmalar Vakfı ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Kiev’de “Türkiye-Ukrayna Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar” Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyuma T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, TİKA...