Haberler

14 Şubat 2014

Azerbaycan'ın En Modern Süt Sığırcılığı Tesisi TİKA'nın Öncülüğünde Kurulacak

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı’nın talepleri kapsamında Haçmaz Bölgesinde kurulması planlanan Özel Hayvancılık işletmesinin kurulumu ve işleyişi ile ilgili olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından danışmanlık hizmeti verilecek.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı, TİKA’dan, Haçmaz Bölgesinde 523 hektarlık arazide kurulması planlanan Özel Hayvancılık işletmesinin kurulumu ve işleyişi ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti talebinde bulundu. TİKA tarafından olumlu değerlendirilen talep doğrultusunda anılan işletmeye danışmanlık hizmeti verilecek.

Proje kapsamında, Azerbaycan’ın en son teknolojiye sahip işletmesi olacak olan Özel Hayvancılık İşletmesinde, ileri hayvancılık tekniklerinin uygulanması ve modern teknolojilerle alet-ekipman kullanılması, işletmenin kendi yemini üretebilecek altyapıya kavuşturulması konularda danışmanlık ve ilmi metodolojik yardım yapılacak.

Bu çerçevede talep edilen danışmanlık desteğinin fizibilite çalışmasını yapmak üzere TİKA ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları Azerbaycan’a giderek, kurulması planlanan Özel Hayvancılık İşletmesinin Haçmaz rayonu Yalama kasabasında bulunan alanda incelemelerde bulundular. Ayrıca TİKA uzmanları Azerbaycan’ın Kürdemir ve Ağcabedi rayonlarında daha önceden kurulmuş olan özel hayvancılık tesislerini de ziyaret ettiler. Azerbaycan’ın en modern süt sığırcılığı tesisi olacak olan işletmenin 2015 yılının Temmuz ayında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında Mesleki ve Teknik Eğitimde işbirliği protokolü imzalandı. TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü...