Haberler

15 Şubat 2014

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında Mesleki ve Teknik Eğitimde işbirliği protokolü imzalandı.

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanmak üzere, Türkiye’nin ve TİKA’nın çalışmaları kapsamında işbirliği yapılan ülkelerin mesleki ve teknik eğitimine yönelik uygulamalarının geliştirilmesi, müfredat ve uygulama birlikteliği, tarafların bilgi ve tecrübelerini birbirine aktarması amacıyla bir işbirliği protokolü hazırlandı. Hazırlanan işbirliği protokolü Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü makamında düzenlenen törenle TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ömer Açıkgöz tarafından imzalandı.

TİKA’nın katkılarıyla 2012 yılında Yemen’in başkenti Sana da kurulan Yemen Türk Mesleki Eğitim Enstitüsü faaliyetleri de Milli Eğitim BakanlığıMesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nden meslek öğretmenlerinin mesleki bilgi ve tecrübeleriyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ediyor. İmzalanan söz konusu protokolle birlikte TİKA’nın faaliyet coğrafyasındaki ülkelerde ihtiyaç duyulan mesleki ve teknik eğitimlere daha fazla yer verilecek. Ayrıca işbirliği yapılan ülkelere yönelik daha fazla öğretmen, uzman ve usta öğretici görevlendirilmeye çalışılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Açıkgöz törende yaptığı açıklamada mesleki ve teknik eğitim veren okulların Avrupa standartlarında eğitim verdiğini vurguladı. TİKA Başkan Yardımcısı Tuncer’de mesleki eğitim alanında Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında işbirliğinin devam edeceğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA Pakistanlı Gençleri Unutmuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, demografik olarak yüksek oranda genç bir nüfus kitlesine sahip olan, dost ve kardeş ülke Pakistan’da gençlere yönelik teknik yardım projelerine devam ediyor. Pakistanlı gençlere yönelik birçok proje hayata geçiren...