Haberler

17 Haziran 2015

Azerbaycan'da TİKA'nın Hoşgeldin Bebek Projesine Yoğun İlgi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Azerbaycan’da gerçekleştirdiği ‘Hoşgeldin Bebek’ Anne-Çocuk Sağlığını Destekleme Projesi yoğun ilgi görüyor.

 Bebek ölüm oranlarının azaltılması ve anne-çocuk sağlığının geliştirilmesine yönelik Türkiye’nin tecrübesinin Azerbaycan toplumu ile paylaşılması amacıyla, 2014 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Lider Kadınlar Derneği, Uluslararası Doktorlar Birliği ve Toplumun Sosyal Gelişimine Manevi Katkı Derneği, Dr. Fethiye Ersan Tüp Bebek Merkezi işbirliğinde “Hoşgeldin Bebek” Anne-Çocuk Sağlığını Destekleme Projesi hayata geçirildi.

Proje çerçevesinde, 2014 yılı içerisinde Türkiye’den gelen uzmanlar %70'i hekim olmak üzere ebe ve hemşireleri de içeren yaklaşık 150 kişilik geniş bir grubu "yenidoğan canlandırma" eğitiminden geçirmiş ve bu çerçevede 5 gönüllünün de Türkiye'de ve Azerbaycan'da düzenlenen programlarla eğitici olarak yetiştirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca geniş halk kitlelerini bilgilendirecek broşür, afiş ve internet banner destekli bir kampanya ile başkent dışı bölgeleri de içeren kapsamlı bir bilinçlendirme çalışması başlatılarak ebe ve hemşirelere ve “emzirme rehberi” unvanıyla projede rol alan gönüllü hanımlara eğitim verildi.

Proje kapsamında yenidoğan canlandırma eğitimlerine 2015 yılı içinde de devam ediliyor. Bu çerçevede, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Ağcabedi, Bakü, Gebele ve Balaken bölgelerinde doktor, ebe ve hemşirelere yönelik olarak “Yenidoğan Canlandırma Eğitimi”, “Emzirme Rehberliği Eğitimi” ve “İşitme Tarama Eğitimi” eğitim programları gerçekleştirildi.

 “Hoşgeldin Bebek” Anne-Çocuk Sağlığını Destekleme Projesi 2015 yılı eğitimleri Nahçıvan ve Balaken'de eş zamanlı olarak düzenlenen “Yenidoğan Canlandırma Eğitimi” ve “Emzirme Rehberliği Eğitimi” programları ile başladı. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Niyazi Novruzov TİKA ve Eğitimci Heyetini yeni yapılan Nahçıvan Merkez Doğum Hastanesinde karşıladı, teşekkürlerini ileterek eğitimlerin Nahçıvan genelinde artırılmasını arzu ettiğini bildirdi. Uluslararası Doktorlar Birliği gönüllüsü Türk doktorlar ve proje kapsamında yetiştirilen Azerbaycanlı doktorlar tarafından verilen ve bölgelerde geniş katılım sağlanan eğitimler sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi. Bakü’de Azerbaycan Tıp Üniversitesi Cerrahi Kliniğinde “İşitme Tarama Eğitimi” gerçekleştirildi ve uzman doktorlar tarafından Gebele'de bölge illerden gelen sağlık personeli ve gönüllüler için “Emzirme Rehberliği Eğitimi” eğitimi ve Gebele Merkez Hastanesinde Doktor ve hemşireler için “Neonatal Resütasyon” eğitimleri verildi. Bakü ve Ağcabedi’de eğitimler devam etti. Eğitimler esnasında ayrıca topuk kanı alma konusunda görsel bilgilendirmeler de yapıldı.

Azerbaycan’ın beş farklı bölgesinde düzenlenen ve ülke genelinde yoğun ilgi gösterilen özellikle hastane başhekimleri ve hekimler tarafından devamı istenen eğitimlerden toplam 70 doktor, 60 ebe ve 40 hemşire yararlandı ve sertifikalarını aldılar. Ayrıca Gebele ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen ‘Emzirme Rehberliği Eğitimi’ne katılan 150’den fazla sivil sertifikalarını aldı.

 

Sonraki Haber

TİKA'nın Desteğiyle Moldova Yargı Mensuplarına Türkiye'de Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliğinde Moldova Cumhuriyeti Yargı Mensuplarından oluşan 10 kişilik heyet ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Türkiye Adalet Akademisi’nin çeşitli ülkelerde adalet ve hukuk alanında karşılıklı...