Haberler

31 Ocak 2017

Arnavutluk'un Gelişimine TİKA Katkısı

Arnavutluk'taki belediye ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) ülkenin gelişimine önemli bir katkı sunduğu noktasında hemfikir.

Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Abaz Hado, TİKA'nın Arnavutluk'a birçok alanda somut katkısı olduğunu vurguladı. Aynı zamanda Çameria Derneğinin başkanlığını da yürüten Hado, TİKA'nın çalışmaları hakkında bilgi sahibi olduğunu belirterek, TİKA'nın Arnavutluk'a katkısının "elle tutulur" olduğunu ifade etti.

Hado, TİKA'nın Arnavutluk'taki çalışmalarının başta kültürel mirasın korunması olmak üzere birçok alana yayıldığını kaydederek TİKA'nın Arnavutluk'ta çok verimli çalışmalar yaptığına dikkati çeken Hado, TİKA'nın Arnavutluk devletinin ve toplumunun yatırım ve bakım yapma imkânı olmadığı yerlerde devreye girdiğini, ülkedeki altyapıyı iyileştirmek için de çalışmalar yaptığını kaydetti. 

Hado, TİKA'nın sadece İslam ve Osmanlı mimarisine yönelik çalışmaları olmadığına ve tüm diğer alanlarda da çalışmalar yaptığına işaret ederek, şunları kaydetti: "TİKA, çalışmalarını sadece Türk devletini temsilen bir ilişki olarak değil, bunun ötesinde tarih boyunca iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilere katkıda bulunan ve Arnavutluk kurumlarıyla işbirliğini güçlendiren gerçek ve somut yardımlar olarak görmüştür. TİKA, bu yönde diğer kurumlar gibi çok önemli bir rol oynamıştır."  Hado, TİKA'nın Arnavutluk'ta yıllardır faaliyet gösterdiğini anımsatarak, "TİKA, hastanelere ve okullara katkıda bulunmuştur. Orduya ve polise katkıda bulunmuştur. Arnavutluk'ta faaliyet gösteren bazı kurumların aksine, yaptıklarını kanıtlama veya reklamını yapmayı öncelikli olarak görmemiştir. Çünkü TİKA, katkıda ve yardımda bulunmayı ahlaki bir yükümlülük olarak nitelendirmektedir." ifadelerini kullandı.

"TİKA, Türkiye-Arnavutluk stratejik ortaklığının örneklerinden"

Arnavutluk'ta faaliyet gösteren Geleceğin Alternatifi Vakfı (ALSAR) Başkanı Mehdi Gurra da TİKA'nın Arnavut-Türk ilişkilerinde çok önemli yer tutan eğitim, kültür, ve savunma alanlarında ilerlemiş çok yönlü işbirliği ile prestijli bir kurum olduğunu söyledi. TİKA'nın, Türk halkının, devletinin ve siyasetinin Arnavutluk ile iyilik, dostluk ve stratejik ittifak ifade eden en somut örneklerinden biri olduğuna işaret ederek TİKA'nın son 20 yılda Arnavutluk'un gelişimi ve vatandaşlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi noktasında önemli çalışmalar yaptığını kaydetti. Gurra, TİKA sayesinde, Arnavutluk'ta hastaneler, su kaynakları ve okulların durumlarının iyileştirildiğini belirterek, ayrıca Arnavutluk'taki ihtiyaç sahipleri ve yetimlere yönelik çalışmaları da olan TİKA'nın, ülke genelinde yetimlere gıda, giysi ve okul çantası yardımı yaptığını söyledi.

Ülke kamuoyundaki bilgi kirliliğini de yorumlayan Gurra, ALSAR Vakfı olarak doğru gazeteciliğe aykırı bilgilerin yayınlanmasını ve Arnavutluk'taki FETÖ uzantılarının çıkarları doğrultusunda sosyal medyanın kullanılmasını şiddetle kınadıklarını ifade etti. Kamuoyuna bu tür saldırıların tuzağına düşmemeleri uyarısında bulunan Gurra, İşkodra'daki medresenin, Arnavutluk'taki tüm medreselerin gururu ve kuruluşundan bugüne ülkedeki Müslümanlara sunduğu öğretim faaliyetlerinden sapmayan tek kurum olduğunu vurguladı. TİKA'nın Arnavutluk'ta büyük yatırımlar gerçekleştirdiğinin altını çizen Gurra, Türkiye ile Arnavutluk'un bu kurumun ikili ilişkilere verdiği katkının bilincinde olduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak AA

Sonraki Haber

Türkiye'den Gine'ye 50 Otobüs

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla geçen yıl Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine'ye gönderilmeye başlanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB)’ye ait otobüslerin tamamı teslim edildi. Türkiye'nin Gine'ye geçen yıl başlattığı otobüs yardımı tamamlandı....