Haberler

20 Mart 2014

Afrika'ya Tıbbi Cihaz ve Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afrika’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere temin edilen gıda kolileri ve tıbbi cihazlar Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile gönderildi.

Afrika’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere TİKA tarafından temin edilen gıda kolileri ve tıbbi cihazlar Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile yola çıktı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından ve Dışişleri Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülen, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu faaliyetleri kapsamında Afrika ülkelerine öngörülen liman ziyaretlerine ilişkin Deniz Kuvvetleri Komutanlığında toplantılar gerçekleştirildi.

Toplantılara Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Afet ve Acil Durumlar Yönetimi Başkanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve TİKA yetkilileri katıldı. Söz konusu toplantılarda, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile gönderilmek üzere Barbaros Türk Deniz Görev Grubu tarafından ziyaret edilecek Afrika ülkelerinde TİKA tarafından T.C. Başbakanı ve Türk Halkı adına halka dağıtılacak dayanıklı gıda malzemesi içeren yardım kolileri temin edildi.

Ayrıca, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu tarafından ziyaret edilecek Afrika ülkelerinde Sağlık Bakanlığı tarafından eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek sağlık taramaları ve eğitim organizasyonlarında kullanılmak üzere TİKA tarafından 2 adet genel cerrahi seti, 2 adet kadın doğum seti, 2 adet ilkyardım eğitim maketi ve 50 adet katlanabilir tekerlekli sandalye temini de gerçekleştirilidi.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu 2014 yılının Mart-Nisan aylarında Kuzey ve Batı Afrika ülkeleri; Mayıs-Haziran aylarında ise Güney ve Doğu Afrika ülkeleri olmak üzere toplam 30 Afrika ülkesinde 32 liman ziyareti gerçekleştirecek. 15 kg dayanıklı gıda malzemesi içeren 4000 adet koli ve adı geçen sağlık ekipmanları TİKA tarafından temin edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Sonraki Haber

TİKA'nın Kırım'daki Faaliyetleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Kırım Tatarlarının siyasi, ekonomik ve sosyal düzene sağlıklı bir şekilde entegrasyonuna katkı için eğitim, kültürel ve barınma alanlarında şimdiye kadar hayata geçirdiği çok sayıda projeyle, Türkiye’nin soydaşların yanında olduğunu...