Haberler

20 Mart 2014

Afganistanlı Göçebe Öğrencilere Çadır Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Kabil, Logar ve Nangarhar İllerinde Kuçilerin kamplarında bulunan okullar için toplam 85 adet çadır desteğinde bulunuldu.

TİKA, Afganistan’da eğitim kapasitesinin artırılmasına yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Afganistan’da çeşitli kamplarda öğrenim gören öğrencilerin eğitim ortamlarının daha düzenli hale getirilmesi kapsamında Afganistan Halk Meclisi Kuçiler, Kabileler, Göçmenler ve Yurtsuz Kalanlar Komisyonu Başkan Yardımcısı Milletvekili Muhammed Yusuf Sabir, TİKA’dan çadır talebinde bulundu.

Söz konusu talep TİKA tarafından olumlu karşılanarak, eğitim altyapısının zayıf olduğu Afganistan’da, halka eğitim ve öğretim imkanı sunma, eğitimin açık havada verildiği bölgelerde öğrencilerin kış aylarında da okula devam edebilmesi amacıyla Kabil, Logar ve Nangarhar İllerinde Kuçilerin kamplarında bulunan okullar için toplam 85 adet çadır desteği verildi.

Bu kapsamda TİKA tarafından Nangarhar Vilayeti Batikot İlçesi Lalme Köyü için 46, Nangarhar İli Batikot İlçesi Şinvari Köyü için 19 Nangarhar İli Rodat İlçesi Surkhdivar Köyü için 8 adet ve Kabil İli Sorobi İlçesi Mansur Çine Köyü için ise 12 adet çadır temin edilerek düzenlenen törenle okul yetkililerine teslim edildi. Çadırların teslim törenine, Afganistan Halk Meclisi Kuçiler, Kabileler, Göçmenler ve Yurtsuz Kalanlar Komisyonu Başkan Yardımcısı Milletvekili Muhammed Yusuf Sabir, TİKA Kabil Program Koordinatör Vekili Abdurrahman Sibgatullah Toprak, Okul yetkilileri ve Köy muhtarları katıldı. Yetkililer, törende yaptığı açıklamalarda, gerçekleştirilen projeden duyulan memnuniyeti dile getirerek, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle Nangarhar’ın bazı bölgelerinde öğrencilerin kış aylarında da okula devam edebilecek. Bu kapsamda öğrencilerin eğitimlerinin aksamadan devam ettirilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'nın Kırım'daki Faaliyetleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Kırım Tatarlarının siyasi, ekonomik ve sosyal düzene sağlıklı bir şekilde entegrasyonuna katkı için eğitim, kültürel ve barınma alanlarında şimdiye kadar hayata geçirdiği çok sayıda projeyle, Türkiye’nin soydaşların yanında olduğunu...