Haberler

21 Kasım 2016

Afganistanlı Uzmanlara Eğitim

TİKA’nın katkılarıyla Afganistan Ulusal Standartlar İdaresi (ANSA) teknik heyetine, Türkiye’de sertifikalı eğitim programı düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) işbirliğinde, Afganistan (ANSA) uzmanlarına eğitim verildi.

Afganistan’da standartlara uygun üretim ve ticaret imkânlarını geliştirmek amacıyla bir süredir TİKA tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında Afgan yetkililerce Türkiye tecrübelerinden yararlanılmasına karar verildi. Bu çerçevede etkin bir aktör olması beklenen ANSA’nın uzman ve ekipman sıkıntısının giderilmesi bu çalışmada öncelikli konular arasında yer aldı.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde kamu kurumlarının etkin hizmet verebilmesi, personelinin kapasitesini yükseltebilmesi ve çağdaş uygulamaların kamu hizmetine yansıması amacıyla çalışmalar yürüten TİKA, Afganistan Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ANSA’nın orta düzey idarecileri ve uzman kategorisinden oluşan 6 kişilik heyetine TSE’de on (10) günlük eğitim programı düzenledi.

Afgan heyetine, program boyunca 2015 yılında revize edilen standartlar; TS EN ISOP 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Temel Eğitimi ve TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Temel eğitimi başlıklarında, (TSE) uzman ve eğiticileri tarafından sertifikalı eğitimler sunuldu. Afgan uzmanlarına yönelik eğitimin sonunda ise TÜRKAK kurumunun yapısı, sistemi, ürün ve personel akreditasyon konularında bilgilendirmede yapıldı. Eğitimin son gününde Afgan heyetine katılım belgesi verildi.

Afgan uzmanları ise almış oldukları eğitimden memnun kaldıklarını ifade ederek Afganistan’da Akreditasyon Kurumu olmadığı için ANSA idaresi içerisinde TÜRKAK’tan model alınmasını talep ettiler. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Maş Fasulyesi Yetiştiricilerine Tohum Desteği

TİKA ve Burkina Faso L’Association Belwet Derneği işbirliğinde Mung Bean- Maş Fasulyesi Yetiştiriciliği Projesi gerçekleştirildi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve L’Association Belwet Derneği işbirliğinde Burkina Faso’da gerçekleştirilen Mung Bean- Maş Fasulyesi Yetiştiriciliği...