Haberler

26 Haziran 2014

Afganistan'da Yupek Yolu Vakfına Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’da faaliyet gösteren Yupek Yolu Vakfının iki yurdunun tamirat ve donanımı gerçekleştirilerek hizmete açıldı.

TİKA Afganistan’da birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Afganistan’da faaliyet gösteren Yupek Yolu Vakfının iki yurdunun tamirat ve donanımı gerçekleştirilerek düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Türkiye Afganistan Büyükelçisi İsmail Aramaz, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Yupek Vakfı Sorumlusu Mustafa Kemal Mahdum, TİKA Kabil Koordinatör Yardımcısı Abdurrahman Sibğatullah Toprak ve öğrenciler katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Türkiye Afganistan Büyükelçisi Aramaz, Afganların ve Türklerin iki kardeş olduğunu, tarihten var olan dostluğun sadece Amanullah Khan ve Mustafa Kemal Atatürk ile sınırlı kalmamasını ve yurtta kalan gençlerin bu dostluğun pekiştirilmesinde önemli rol oynaması gerektiğini vurguladı. Türkiye Afganistan Büyükelçisi Aramaz, Afganistan’ın gelişmesinin bugünkü gençlerin vazifesi olduğu ve bu amaca ulaşmak için gençlerin daha çok çalışmalarını tavsiye ederek konuşmasını tamamladı.

Yupek Yolu Vakfı Sorumlusu Mahdum ise TİKA aracılığı ile yapılan yardımlardan duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkürlerini iletti. TİKA Kabil Koordinatörü Şahin de yapılan yardımların hayırlara vesile olmasını dileğinde bulundu.
Konuşmaların ardından boya, badana, donanım ve gerekli malzeme ihtiyaçları TİKA tarafından karşılanan iki yurt binası gezildi. Törenin sonunda Türkiye Kabil Büyükelçisi Aramaz, bütün öğrencilere içinde eğitim malzemeleri bulunan okul çantası hediye etti. Ayrıca Afganistan’da faaliyet gösteren bir Türk inşaat firması tarafından öğrencilere 5 adet diz üstü bilgisayar desteğinde bulunuldu. Afganistan’da yaklaşık 4 yıldır faaliyet gösteren Yupek Yol Vakfı Afganistan’ın 5 Vilayetinde 8 yurdu ile yaklaşık 400 öğrenciyi barındırarak hizmet veriyor.

Sürekli bir geliri olmayan ve çok zor şartlarda faaliyetlerini sürdüren söz konusu vakfın Kabil’deki şubesinde 13’ü üniversite 25’i lise olmak üzere 38 öğrenci kalıyor. Afganistan’ın diğer Vilayetlerinden ve ağırlıklı olarak da Kuzey Afganistandan okumak üzere Kabil’e gelen ihtiyaç sahibi öğrencilerin iaşe ve konaklamaları vakıf tarafından ücretsiz olarak karşılanıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Arakanlı Müslümanlara Gıda ve Malzeme Desteği

Türk İşbiriliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arakanlı müslümanlara gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri desteğinde bulunuldu. TİKA Arakan’daki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Arakan bölgesel hükümeti ile TİKA Myanmar Koordinatörlüğü arasındaki İşbirliğinde bölgedeki kamplarda yaşayan Müslüman...