Haberler

04 Ekim 2013

Afganistan'da Sağlık Alt Yapısının Geliştirilmesine Devam Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’ın Sarı-Pul Vilayeti Süzmekale İlçesinin merkezi Katakale’de yapımı tamamlanan CHC Klinik Hizmet Binası’nın açılışı gerçekleştirildi.

TİKA, Afganistan’da sağlık alt yapısının geliştirilmesine yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından, Afganistan’ın Sarı-Pul Vilayeti Süzmekale İlçesinin merkezi Katakale’de yapımı tamamlanan CHC Klinik Hizmet Binası düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi. Törene, Sarı-Pul Vali Yardımcısı Abdul Gaffur Destiyar, Sarı-Pul Sağlık Müdürü Nurulhak Celis, Sarı-Pul İl Şura Başkanı Mevlevi Abdülgani, Sarı-Pul Barış Konseyi Başkanı Feyzullah Feyyaz, Süzmekale İlçesi Kaymakamı Seyid Hisamettin, TİKA yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Sar-ı Pul Vali Yardımcısı Destiyar, törende yaptığı konuşmada, Türk ve Afgan halkları arasındaki dostluğun tarihi olduğunu, Türk halkının Afgan halkıyla dayanışmasının devam edeceğini söyledi. Türkiye ve TİKA’ya Afganistan genelinde yapmış olduğu projelerden dolayı teşekkürlerini ileten Sar-ı Pul Vali Yardımcısı Destiyar, yöre halkı açısından böyle bir kliniğe kavuşmanın büyük önem taşıdığını kaydetti.

TİKA’nın Afganistan genelinde yapmış olduğu klinikler sağlık sektörüne verdiği önemi gösteriyor. Teslimi gerçekleştirilen Katakale’deki Klinik Hizmet Binası da bunun en güzel örneklerinden birisi. Sarıpul Vilayeti Süzmekale İlçesinin merkezi Katakale, Sar-ı Pul merkeze yaklaşık 70 kilometre mesafede ve nüfusu 40 bin olan bir yerleşim yeri. TİKA tarafından Sarıpul Vilayeti Süzmekale İlçesinin merkezi Katakale’ye kazandırılan söz konusu kliniğin hizmete girmesiyle birlikte 18 köy bu klinikten faydalanacak. Klinik yılda yaklaşık 35 bin kişiye sağlık hizmeti verecek. Ayrıca kliniğin tefrişatı da TİKA tarafından gerçekleştirilecek.

Sonraki Haber

Tıp Eğitimleri Projesi İnceleme Ziyaretine Destek Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla, Türkiye’de düzenlenen eğitim programlarının etkin bir şekilde hazırlanması, verilecek mesleki eğitimlerin uygulama içeriklerinin belirlenmesi, Türkiye’ye gelecek Özbek doktorlara ihtiyaçlarına uygun ve etkin bir eğitim verilebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı...