Haberler

15 Nisan 2015

Afganistan Kabil'de Bulunan Abdulhadi Davi Lisesi'ne Donanım Desteği

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da sınırlı imkanlarla faaliyetlerini sürdürmeye çalışan Abdul Hadi Davi Lisesinin bilgisayar laboratuvarına 40 adet masaüstü bilgisayar ile masa ve sandalyeleri, iki adet dizüstü bilgisayar, bir adet yazıcı, bir adet projeksiyon cihazı ile perdesi ve bir adet acil ilk yardım seti donanım desteğinde bulundu. Ayrıca 157 öğretmen ve 200 öğrenciye birer tane Kuran-ı Kerim dağıtıldı.

Teslim törenine okul Müdürü Gulam Faruk Alihil, TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seçilmiş Birinci Yardımcısı Abdurraşid Dostum’un danışmanlarından Sancer Karger, Fazıl Ahmet Burget ve Yunus Tuğra, 9. Eğitim Bölge Müdürü Gulaka Nicrabi, Okul yetkilileri, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

Okulda konuşma yapan 9. Eğitim Bölge Müdürü Gulaka Nicrabi, TİKA’nın yaptığı yardımlar için teşekkür ederek yardımların devamını diledi. Sayın Nicrabi, eskiden silahla savaşırken şimdi kalemle mücadele zamanın geldiğini vurguladı.

TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin yaptığı konuşmada, Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk bağlarının binlerce yıl önceden bu yana süregeldiğini ve özellikle eğitime yoğunlaşıldığını belirtti. Sayın Şahin, öğrencilere Kuran-ı Kerim hediye ederken hem dini değerlerin hem de teknolojik imkanların sahiplenilmesinin önemini vurguladı ve Afganistan’daki faaliyetlerin hız kesmeden devam edeceğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA KKTC'de Hayatını Kaybeden Gagauz Türk'ü Soydaşımızın Cenazesine Sahip Çıktı

Kuzey Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nde okuyan Gagauz Türk’ü Aleksandr Uzun adlı soydaşımızın hayatını kaybetmesi üzerine adı geçenin ve refakatçilerinin uluslararası nakliyesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın...