Haberler

16 Nisan 2015

TİKA KKTC'de Hayatını Kaybeden Gagauz Türk'ü Soydaşımızın Cenazesine Sahip Çıktı

Kuzey Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nde okuyan Gagauz Türk’ü Aleksandr Uzun adlı soydaşımızın hayatını kaybetmesi üzerine adı geçenin ve refakatçilerinin uluslararası nakliyesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okuyan 25 yaşındaki Aleksandr Uzun adlı Moldova vatandaşı Gagauz Türk’ünün, 12 Nisan 2015 tarihinde, kaldığı yurtta epilepsi krizi yüzünden aniden fenalaşarak hayatını kaybettiği bildirildi. Gencin ailesi, naaşı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Moldova’ya nakletmek için TİKA’dan yardım talebinde bulundu.

Moldova Gagauz Özerk Bölgesi’nde yaşayan ve Ortodoks Hristiyan Türk topluluğu olan Gagauzlara (Gök Oğuz) her alanda destek olan TİKA, gelen talebi değerlendirerek genç vatandaşımızın naaşının Gagauz yerine naklini gerçekleştirdi. Ölen gencin babası Dimitri Uzun, kendilerini zor günlerinde yalnız bırakmadığı için Türkiye'ye teşekkürlerini iletti.

Gagavuz Türkleri KKTC Temsilcisi Nikolay Vornikof ise yaptığı açıklamada TİKA’nın faaliyetleriyle her zaman Gagauz Türklerinin yanında olduğunu ve şimdide genç yaşta hayatını kaybeden kardeşimizin nakliyesini gerçekleştirerek bizleri yalnız bırakmadığı için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Arnavutluk Down Sendromu Derneği'ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Arnavutluk'taki Down sendromlu çocuklara destek olmak amacıyla, Arnavutluk Down Sendromu Derneği'ne ekipman yardımında bulundu. Projenin tamamlanması dolayısıyla TİKA Tiran Koordinatör Yardımcısı Necati Çayırlı, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar'ın eşi Füsun Bayraktar ve Tiran'daki...