Haberler

03 Haziran 2016

Afganistan Harp Akademisine Temiz İçme Suyu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iki bin beş yüz subay adayının eğitim aldığı ve Türk subaylarının da danışman olarak görev yaptığı Afganistan Harp Akademilerinin içme suyu sorununu çözdü.

Afganistan Harp Akademileri Komutanı Celenderşah Behnam yaptığı açıklamada, 3 yıldır su sorunu yaşadıklarını defalarca bu sorunu çözmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını ancak başarılı olamadıklarını belirterek, son olarak TİKA’dan yardım istediklerini belirtti. İki bin beş yüz subay adayının büyük su sıkıntısı çektiğini, TİKA’nın desteğiyle başlayan kuyu kazım çalışmalarının üç günde sonuçlandığını ve açılan su kuyusunun büyük bir depo ve şadırvan ile desteklenerek öğrencilerin hizmetine sunulduğunu belirten Harp Akademileri Komutanı Behnam Paşa;  TİKA’nın son 10 yılda birçok alanda ve özelikle Kabil Askeri Lisesi ile Askeri Üniversitesine önemli yardımlarda bulunduğunu ifade ederek, TİKA’nın yardımları sayesinde Afgan askeri öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim aldığını vurguladı.

Afganistan’daki Türk gücü komutanı Tüm General Cahit Bakır  “TİKA’nın yaptırdığı bu su kuyusu ile iki ülke arasındaki dostluğumuz daha da artacak, TİKA buraya uzanan en büyük gücümüz” dedi.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ise, Afganistan ve Türkiye arasındaki sıcak ilişkinin artırılması ve Türk subaylarının saha içindeki pozisyonlarının güçlendirilmesi amacıyla ikibin beşyüz öğrencinin eğitim gördüğü okula su kuyusu, su deposu ve şadırvan hediye ettiklerini dile getirerek, her sahada  verdikleri desteğin sürdürüleceğini belirtti.  

Sonraki Haber

Yardımeli Kadın ve Çocuk Hastanesini Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Hizmete Açtı

Yardımeli Derneği’nin Somali’nin başkenti Mogadişu’da inşa ettiği ve tıbbi donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nca (TİKA)  yapılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak tarafından hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uganda,...