Haberler

03 Haziran 2016

Yardımeli Kadın ve Çocuk Hastanesini Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Hizmete Açtı

Yardımeli Derneği’nin Somali’nin başkenti Mogadişu’da inşa ettiği ve tıbbi donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nca (TİKA)  yapılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak tarafından hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uganda, Kenya ve Somali’yi kapsayan Doğu Afrika ziyaretinde kendisine eşlik eden Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Somali’nin başkenti Mogadişu’da Yardımeli Derneği tarafından inşa edilen ve tıbbi donanımını TİKA’nın sağladığı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Yardımeli Kadın ve Çocuk Hastanesi açılış töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak; “2011 yılında Somali için acil insani yardım çağrısı yapıldığında, Türkiye olarak ilk yardım elini biz uzattık.” dedi. Binali Yıldırım’ın Başbakanlığında kurulan yeni hükümetin ilk toplantılarında kardeş ülkelere insani yardımların artırılması kararı alındığını ifade eden Kaynak; “Türkiye hükümeti olarak TİKA ve Kızılay gibi kurumlarımızla, Yardımeli Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ile Somali’ye milyonlarca dolar yardımda bulunuyoruz. Bundan sonra da Somali’nin yanında olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak konuşmasını “Yardımeli Kadın ve Çocuk Hastanesi’nin hizmete açılmasında tüm emeği geçenlere ve TİKA Başkanımıza teşekkür ediyorum.” sözleri ile bitirdi.

Hastanenin açılış törenine Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Somali Başbakanı Ömer Abdiraşid Ali Şarmarke, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışman ve dernek yetkilileri ile Somaliler katıldı.

Hastanenin kapasitesi TİKA tarafından artırıldı

Türk Sivil Toplum Kuruluşu Yardımeli Derneği tarafından Somali’nin başkenti Mogadişu’da inşa edilen Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin kapasitesi artırıldı. Proje kapsamında Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin tıbbi ünitelerinin ihtiyacı olan genel cerrahi ekipman seti, sezaryen ameliyathane ekipmanları, jeneratör, anestezi cihazı, jinekolojik muayene koltuğu, ameliyathane ekipmanları, ultrason cihazı ve benzeri hastane ekipmanlarından oluşan toplam 57 kalem tıbbi malzeme TİKA tarafından temin edildi.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi idari ve hizmet servislerinin ihtiyacı olan kamera sistemi, kayıt cihazı, masaüstü bilgisayar, internet santrali, telefon santrali, büro mobilyaları ve benzeri 43 kalem malzeme TİKA tarafından temin edildi.

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rapora göre, dünyada çocuk ölümlerinin en sık yaşandığı ülkenin Somali olduğu bildirildi. Raporda, Somali'de 5 yaş altı çocuklar arasındaki ölüm oranının diğer ülkelerden daha yüksek olduğu belirtiliyor. Rapora göre, geçen yıl Somali'de doğan her 1.000 bebekten 180'i yaşamını yitirdi. Uzmanlar, ülkedeki kıtlık felaketi ve salgın hastalıklar yüzünden çocuk ölümlerinin daha da arttığını kaydetti. Somali'de ülke nüfusunun %70'den fazlasının temiz suya erişimi olmadığı ifade edildi. Ölümlere en çok kızamık, zatürre ve ishal gibi hastalıklar sebep oluyor.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da eskiden atık toplama ve çöp merkezi olarak bilinen arazide Yardımeli Derneği tarafından inşa edilen Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi tam donanımlı doğum üniteleri ve modern tıbbi donanımı ile 100 yatak kapasiteli olarak hizmet verecek.

Hastaneye ulaşım için asfalt yol yapıldı

TİKA tarafından Yardımeli Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Mogadişu şehir merkezinden hastane yerleşkesi içine kadar asfalt yol yapılarak, güneş enerjisi panelli gece aydınlatma direkleri ile yol aydınlatıldı. Yol ve aydınlatma direkleriyle hastaneye ulaşımı kolaylaştırıldı ve güvenli hale getirildi. TİKA ve Yardımeli Derneği işbirliğinde yürütülen proje kapsamında, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi bahçesine çocuk parkı kurulması çalışmaları ise devam ediyor.

Somali’de 2011 yılında doğrudan acil insani yardımlar ile başlayan TİKA faaliyetleri, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi, kültürel ve eğitsel altyapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA Budapeşte’de Uluslararası Güreş Şampiyonası Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de uluslararası güreş şampiyonası düzenlendi. TİKA'nın desteğiyle Ujpest Güreş Klübü tarafından düzenlenen organizasyonda 160 güreşçi, kadın, erkek ve genç ana başlıkları altında toplam sekiz kategoride...