Haberler

17 Temmuz 2019

Afganistan'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliği

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tarafından Afganistan’ın Herat kentinde bir anma programı düzenlendi.

Kur’ân-ı Kerim tilâveti ile başlayan toplantıda Afganistan ve Türkiye millî marşlarının okunmasını ve saygı duruşu sonrasında bir konuşma yapan Program Koordinatörü Ali Ergun Çınar, Türkiye’nin son yıllarda her alanda büyük gelişmeler kaydettiğini ve kendisine telkin edilen ve dayatılan bütün mahdudiyetleri yırtıp attığını söyleyerek FETÖ terör örgütünün ülkemizin enerjisini ve eğer mümkün olursa istiklâlini almaya yönelik bir oluşum olduğunu ifade etti.

Afganistan devletine ülkemizin bu mücadelesinde verdiği destek için ayrıca teşekkür eden Çınar, “Bu desteğin büyüyerek devam edeceğine olan inancım tam” şeklinde konuştu.

Programda konuşan Herat Asya Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Nasîr Ahmed Serverî de Türkiye ve Afganistan ilişkilerinin derinliğine ve önemine dikkat çekerek, Afgan gençlerinin  Türkiye’yi kendilerine örnek almaları gerektiğini söyledi. Serverî, 15 Temmuz’da Türk halkının gösterdiği gayret ve şecaatin her türlü takdirin ötesinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Herat’ın tanınmış âlimlerinden Mevlevî Abdulgafur Tevekkulî, Afgan ve Türk halklarının mukaddes din bağları ile birbirlerine bağlı olduğunu ve bu bağın bütün soy ve coğrafya bağlarından daha üstün bir bağ olduğunu söyleyerek Türk halkını cesaretinden ötürü tebrik etti.

Darice yapılan sinevizyon gösterisi ile davetlilerin yaşananları görsel olarak takip etmesi de sağlandı. Anma programı, yapılan dua ve akabinde  misafirlere lokma ikramı ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Mozambik’te Yaşlılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başkent Maputo’da bulunan Graço Dias UAIENE Lhanguene Huzurevine kendi masraflarını karşılayabilmesi için 500 tavuk kapasiteli kümes kuruldu. TİKA tarafından Başkent Maputo’da bulunan Graço Dias UAIENE Lhanguene Huzurevinin...