Haberler

17 Temmuz 2019

TİKA'dan Mozambik’te Yaşlılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başkent Maputo’da bulunan Graço Dias UAIENE Lhanguene Huzurevine kendi masraflarını karşılayabilmesi için 500 tavuk kapasiteli kümes kuruldu.

TİKA tarafından Başkent Maputo’da bulunan Graço Dias UAIENE Lhanguene Huzurevinin aylık masraflarının bir kısmının karşılanması amacıyla geliştirilen tavukçuluk projesi ile huzurevi bünyesinde 500 tavuk kapasiteli kümes kuruldu. 42 bakıma muhtaç yaşlının ikamet ettiği huzurevinde kurulan tesis sayesinde kendi bünyelerinde sürdürülebilir bir gelir kaynağı oluşturulmuş olacak. Ayrıca bu projenin huzurevi sakinlerine terapi imkanı sağlaması da hedefleniyor.

Mozambik genelinde yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara yönelik hizmet veren kurumların faaliyetlerine devam edebilmesi noktasında mali zorluklarla karşılaşılıyor. Bu kapsamda geliştirilen Huzurevine Gelir Kaynağı Oluşturulması Projenin açılış etkinliğine Mozambik Aile Bakanlığı Baş Müfettişi Carlota Joaquim Matchaie ile T.C. Maputo Büyükelçisi Zeynep Kızıltan, Bakanlık yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

Etkinlikte söz alan Matchaie, bu projeyi çok önemsediklerini, bakıma muhtaç İnsanlarla ilgilenen bu kurumun sürdürülebilir desteğe ihtiyaç duyduğu ve bu yöntemi başka kurumlarda da uygulamak istediğini belirtti.

Proje kapsamında kümes ihtiyacı sağlanmış olup 500 tavuk, ilaç ve yem ilk etap üretim için temin edildi. Kurum personeli ve sakinlerine bakım ve hijyen konusunda eğitim verilmesinin yanı sıra üretim süreci boyunca da teknik danışmanlık hizmeti de sağlanması planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllüleri Nijer’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen ‘Tecrübe Paylaşımı Programı’ kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören gönüllü öğrenciler Nijer’in başkenti Niamey’e ulaşarak gönüllülük faaliyetlerine başladı. TİKA, Anadolu Ajansı (AA), Yurtdışı Türkler ve Akraba...