Haberler

15 Nisan 2017

Afganistan Başbakanı Dr. Abdullah Abdullah’tan TİKA’ya Teşekkür Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yenilenen ve modern hale getirilen, Kabil Kız Meslek Enstitüsü’nün mezuniyet törenine katılan Afganistan Başbakanı ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerden dolayı TİKA’ya teşekkür ziyaretinde bulundu.

TİKA tarafından yenilenen ve modern hale getirilen, Kabil Kız Meslek Enstitüsü 305 kişi mezun verdi. Enstitünün 7. mezuniyet töreni, Afganistan Başbakanı ve İcra Kurulu BaşkanıDr. Abdullah Abdullah, Afganistan Eğitim Bakanı Dr. Asadullah Hanif Belhi, Teknik ve Mesleki Eğitim Bakan Yardımcısı,Doç.DrRahilMuhammadFormuly, TİKA Kabil PKO Koordinatör Yardımcısı Gökhan Keser’in katılımıyla, TİKA tarafından yapılan Öğretmen Evinde gerçekleştirildi.

Afganistan Başbakanı ve İcra Kurulu Başkanı, Dr. Abdullah Abdullah, kürsüye geçerek, mezun olanlara kutlamada bulundu. Dr. Abdullah, “Afganistan’ın daimi dostu ve kardeşi olan Türkiye ve Türk milleti daima başta eğitim ve sağlık alanları olmak üzere Afganistan’a ve Afganistan Halkına yardım etmiştir” ifadelerinde bulunarak sonsuz minnettar olduğunu dile getirdi.

Dr. Abdullah, konuşmalarının devamında, Kızların mesleki eğitim enstitüsünden mezun olmuş olmaları, Afganistan Halkı için çok iyi bir haber olduğunun altını çizdi. Dr. Abdullah, mezunlara hitaben, Afganistan’da işsizlik konusu ciddi sorunlardan biri olduğu için, sadece devlet idarelerinde değil, özel sektörlerde de iş bularak çalışmalarını ve böylece Afganistan’ın gelişmesinde ve kalkınmasında rol almaları gerektiğindenbahsetti.

Afganistan Eğitim Bakanı Dr. Belhi, ise Türkiye’nin Afganistan’a yaptığı gelişme ve kalkınma yardımlarından dolayı, Türk Milletine sonsuz minnettar olduğunu dile getirdi. Törende, selamlama ve hoşgeldiniz konuşmasını yapan TİKA Kabil PKO Koordinatör Yardımcısı Gökhan Keser, “Bizler, Türkiye olarak, kardeş ülke Afganistan’ın her alanda gelişmesi ve kalkınması için elimizden gelen yardımları yapmaya gayret ediyoruz.” dedi. 2004 yılından bu yana eğitim alanında 90 okulun Afganistan eğitimine destek amaçlı inşa ettiklerini ve birçok okulun da tadilatı ve tefrişatının TİKA tarafından yapıldığını ifade eden Keser, böylece 200 binden fazla çocuğa eğitim ve öğretim imkânın sağlandığının altını çizdi.

Keser, mezun olan genç hanımlara ve öğretmenlere hitaben, “Bugün üzerine bastığımız bu kadim topraklar geçmişte medeniyetin beşiği olmuştu. İşte, bu geçmişi tekrar canlandıracak olan siz gençlere ve öğretmenlere büyük sorumluluk düşüyor. Allah yar ve yardımcınız olsun” diyerek sözlerini bitirdi.

Program bitiminde, Afganistan Başbakanı ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah, Afganistan Eğitim Bakanı Dr. Asadullah Hanif Belhi ve Bakan yardımcısı ve onlara eşlik edenler, TİKA Kabil PKO ofisine geçtiler. Misafirlere, Türk mutfağından öğle yemeği servisi yapıldı. TİKA Kabil PKO Koordinatör Yardımcısı Gökhan Keser tarafından Afganistan Başbakanı ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah’a Sultan 1. Ahmet’in tuğrasını taşıyan tablo hediye edildi. 

Sonraki Haber

Bangladeş’te Anne Çocuk Sağlığına Yönelik İlaç Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Başkenti Dakka’ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Gazipur ilinin Haldoba köyünde faaliyet göstermekte olan sağlık ocağına ilaç desteğinde bulunuldu. Bangladeş’in ilk kadın pilotlarından Fareea Lara’nın 1998 yılında eğitim...