Haberler

17 Nisan 2017

Bangladeş’te Anne Çocuk Sağlığına Yönelik İlaç Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Başkenti Dakka’ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Gazipur ilinin Haldoba köyünde faaliyet göstermekte olan sağlık ocağına ilaç desteğinde bulunuldu.

Bangladeş’in ilk kadın pilotlarından Fareea Lara’nın 1998 yılında eğitim uçuşu esnasında geçirdiği kazadan sonra, Fareea Lara’nın anısına kurulan vakıf, sağlık alanında başta kadın ve çocuklar olmak üzere Bangladeş’te ihtiyaç sahibi ailelere yönelik projeler sürdürüyor. Fareea Lara Vakfı tarafından açılan ve başkent Dakka’ya 40 km uzaklıkta bulunan Gazipur ilinin Haldoba köyünde faaliyet göstermekte olan sağlık ocağı günde ortalama 200 hastaya hizmet veriyor.

Bangladeş Hükümet programında yer aldığı üzere, her 6000 nüfusa bir sağlık ocağı inşa edilmesi planlanıyor. 2009-2015 yılları arasında inşa edilen 13 bin sağlık ocağı, toplamda 483 milyon kişiye hizmet sağlamış, özellikle kırsal bölgelerde mevcut sağlık ocağı inşaatları için çalışmalar devam ediyor. TİKA da Bangladeş Hükümeti programına 10 sağlık ocağı inşa ederek destek vermiş olup, ikinci aşamada 10 ilave sağlık ocağı da inşa edilmesi planlanıyor. Anne ve Çocuk Sağlığı ve Farkındalık programı kapsamında özellikle de anne ve çocuk sağlığı konularına yoğunlaşan sağlık ocağı, haftada 6 gün faaliyet gösteriyor. Ayda yaklaşık 1500 kişinin faydalandığı sağlık ocağı için ihtiyaç duyulan ilaçlar TİKA tarafından karşılandı.

Yaklaşık olarak 25.000 kişinin yaşadığı bölgede hizmet vermekte olan sağlık ocağı, sağlık hizmetlerinin yanı sıra TİKA desteği ile bölgede yaşayan vatandaşların ve çocukların sağlıklı beslenmelerine yönelik mobil eğitim programları da düzenleyerek patoloji ile ultrason imkânları da sağlıyor. 

Sonraki Haber

Türkiye'nin Yardımları Kolombiya'daki Afet Bölgesine Ulaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bogota Koordinasyon Ofisi tarafından Kolombiya'da sel felaketinin yaşandığı Putumayo yönetim bölgesinin başkenti Mocoa'ya gönderilen insani yardım malzemelerinin dağıtımına başlandı. TİKA'nın sel felaketinden etkilenen Mocoa kentine gönderdiği insani yardım...