Haberler

08 Haziran 2018

Afganistan’da Yetimlere Oyun Parkı

Afganistan’ın Herat vilayetinde bulunan Şeyh Zeyneddin Hâfi Yetimhanesi’nin oyun parkı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hizmete açıldı.

Herat’ta Şeyh Zeyneddin Hâfi Yetimhanesi’ne TİKA Tarafından yaptırılan oyun parkı hizmete açıldı. 100 çocuğun bir arada rahatlıkla oyun oynayabileceği kapasiteye sahip oyun parkının açılışına TİKA Strateji Daire Geliştirme Başkanı Tolga Keskin, Herat İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri ve TİKA yetkilileri katıldı.

TİKA Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Keskin, TİKA’nın bu yıl Herat’ta ikinci çocuk parkını açtığını kaydederek, “TİKA daha önce bildiğiniz gibi Afganistan genelinde yetimlerimizle ilgili ciddi ve kalıcı çalışmalar yaptı. 2017 yılında kurulan ve Herat ile Batı Afganistan Bölgesi’ne hizmet vermekte olan  TİKA Herat Program Ofisi de diğer çalışmaların yanında yetimlerimizle ilgili kalıcı çalışmalar da yapacaktır” dedi.

TİKA Herat Koordinatörü Ali Ergun Çınar ise Herat’ta yetimhaneler ve yetimlere yönelik çeşitli proje ve programların hayata geçirilmesinin önemli olduğunu ve TİKA’nın bu hususta üzerine düşeni yapacağını kaydetti.

Herat’ta Alimlere İftar

TİKA tarafından Herat şehrinde bulunan din adamlarına iftar yemeği verildi. Yemeğe Herat Hac ve Evkaf Başkanı Mevlevi Seyyid Muhammed Şirzâdi’de dahil olmak üzere Herat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Herat medreselerinden tanınmış ve seçkin İslâm âlimleri iştirak ettiler. Kur’ân-ı Kerim tilâveti ile başlayan iftar programında konuşma yapan TİKA Herat Program Koordinatörü Ali Ergun Çınar, “Türkiye ve Afganistan aynı kültür ve medeniyet havzasına mensup iki dost ve kardeş ülkedir. Afganistan’ın dînî müesseselerinin Türkiye’nin 1000 yıllık Selçuklu – Osmanlı geleneğinden gelen tecrübesinden istifade etmesini arzu ediyor. Afganistan’ın sulh ve sükûna kavuşması yolunda muhterem Afgan ulemasının gayretlerini takdirle karşılıyoruz” dedi.

Herat Hac ve Evkaf Başkanı Şirzâdi, yemek dolayısı ile TİKA’ya teşekkür ederek, “Türkiye gerçek anlamı ile Afganistan’ın dostu olup, Türk Milleti şerefli tarihi boyunca İslâm’a hizmet etmiştir” dedi. Şirzâdi, Afgan Türk Okullarının Türkiye Maarif Vakfı’na devrinden dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Sonraki Haber

Kamboçya’da TİKA İftarı

Kamboçya’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan Programı düzenlendi. TİKA tarafından düzenlenen programda Phnpm Penh’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Kampong Cham’da gerçekleştirilen program kapsamında 300 haneye...