Haberler

08 Haziran 2018

Kamboçya’da TİKA İftarı

Kamboçya’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan Programı düzenlendi.

TİKA tarafından düzenlenen programda Phnpm Penh’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Kampong Cham’da gerçekleştirilen program kapsamında 300 haneye gıda kolileri dağıtılırken 300 kişilik de bir iftar programı gerçekleştirildi.

T.C. Phnom Penh Büyükelçiliği işbirliğinde gerçekleştirilen Ramazan programına katılan Türkiye’nin Punom Pen Büyükelçisi Ayda Ünlü, tüm katılımcıların Ramazan ayını tebrik ederek ailelere ulaştırılan yardımların Türkiye’deki kardeşlerinden birer hediye olduğunu ve Ramazan ayının ruhuna çok uygun düştüğünü belirtti. Herkesin Ramazan bayramını şimdiden tebrik ettiğini belirten Büyükelçi Ünlü, programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nos Sles, Türkiye Cumhuriyeti’nin yardımlarının son derece önemli olduğunu ve yardımların ulaştırılmasında emeği geçen herkese müteşekkir olduğunu ifade etti. Türkiye ile gelişen ilişkilerin kendilerine güç ve moral verdiğini kaydeden Müsteşar Yrd. Sles,  Büyükelçi Ünlü ve TİKA heyetinin katılımının onur verici olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından gıda paketleri ihtiyaç sahibi 300 haneye dağıtıldı. Gıda paketlerinin dağıtıldığı evlerden bazılarını ziyaret eden Punom Pen Büyükelçisi Ünlü ve DOGAL Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun yoğun ilgi gösteren köy halkı ile fotoğraf çektirip sohbet etti. Minnettarlıklarını dile getiren köylüler verilen yardımların son derece önemli olduğunu söyledi.

Gıda dağıtımı sonrasında, köyde düzenlenen iftar programına  tüm köy eşrafının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Punom Pen Büyükelçisi Ayda Ünlü, DOGAL Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun, Büyükelçilik görevlileri katıldı. Samimi görüntülere sahne olan program güzel temenni ve duygularla tamamlandı.

Sonraki Haber

Komorlar'daki Bilimsel Araştırma ve Belgelendirme Merkezi Hizmete Açıldı

Komorlar’ın tarihini, kültürünü ve bölgedeki geleneklerini simgeleyen çeşitli eşyaların yer aldığı Komorlar Ulusal Müzesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi. Mevcut bünyesinde ulusal arşivler ile ulusal müzeyi barındıran  Komorlar Ulusal Müzesi, kültürel değerlere...